ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Φινάλε με δύο ακόμα μετάλλια

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε το 3ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων του Περού, καθώς οι Παναγιώτης Σαμιλίδης και Ανδρέας Βαζαίος κατέκτησαν ακόμη δύο μετάλλια.

Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης, ο οποίος είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο, κατέκτησε την πρώτη θέση στα 50μ. πρόσθιο με επίδοση 28.27 και χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο χρυσό της ιστορίας της σε Παγκόσμιο εφήβων/νεανίδων.

Ο Έλληνας πρωταθλητής άφησε στις δύο επόμενες θέσεις τον Ιάπωνα Ακιχίρο Γιαμαγκούτσι και τον Βρετανό Κρέιγκ Χάρι Μπένσον, οι οποίοι σημείωσαν τον ίδιο χρόνο (28.44) και πήραν από ένα ασημένιο μετάλλιο.

Από την πλευρά του, το δεύτερο μετάλλιό του στη διοργάνωση κατέκτησε και ο Ανδρέας Βαζαίος. Ύστερα από την δεύτερη θέση στα 200μ. μικτής ατομικής, ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε το ασημένιο μετάλλιο και στα 200μ. πεταλούδα με επίδοση 1:59.27.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα κατέκτησε ο Ιάπωνας Κέντα Χιράι, ο οποίος σημείωσε ρεκόρ αγώνων με επίδοση 1:57.16, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Καναδός ΜακΚένζι Ντάραγκ με 1:59.31.

Στο μεταξύ, η ελληνική ομάδα πήρε την 4η θέση στον τελικό των 4Χ100μ. μικτής ομαδικής, σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Οι Αλέξανδρος Θεοχαρίδης, Παναγιώτης Σαμιλίδης, Ανδρέας Βαζαίος και Κριστιάν Γκολομέεβ κάλυψαν την απόσταση σε 3:42.95 και συνέτριψαν το ρεκόρ που είχαν κάνει στον προκριματικό.

Τότε είχαν σημειώσει επίδοση 3:45.74, με την οποία βελτίωσαν το ρεκόρ που είχαν πετύχει οι Τριβιζάς, Πάστρας, Γ. Δεμέτης και Γκιούλμπας στις 15 Ιουλίου 2004 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων με 3:45.88. Τα μετάλλια στα 4Χ100μ. μικτής ομαδικής κατέκτησαν οι Ηνωμένες Πολιτείες (3:39.65, ρεκόρ αγώνων), η Ιαπωνία (3:39.92) και η Ιταλία (3:42.44).

Συνολικά, η Ελλάδα κατέκτησε πέντε μετάλλια στη διοργάνωση, καθώς, εκτός από τα δύο του Σαμιλίδη και τα δύο του Βαζαίου, ο Κριστιάν Γκολομέεβ πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο. Αξίζει να σημειωθεί ότι, πριν από τη διοργάνωση στη Λίμα, το μοναδικό μετάλλιο της Ελλάδας σε Παγκόσμιο εφήβων/νεανίδων είχε κατακτήσει η Κέλυ Αραούζου, η οποία το 2008 στο Μοντερέι είχε πάρει το ασημένιο στα 1500μ. ελεύθερο.