ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Βραζιλία - Αυστραλία 75-71

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι η Βραζιλία επικράτησε της Αυστραλίας με 75-71 για τον β' όμιλο.

Εξαιρετικό παιχνίδι έγινε μεταξύ της Βραζιλίας και της Αυστραλίας με τους πρώτους να φτάνουν στη νίκη με 75-71.

Οι Αυστραλοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα ενός πόντους (19-20), αλλά η Βραζιλία επανήλθε και βρέθηκε στο ημίχρονο στο +1 (36-35).

Καμία από τις δύο ομάδες μπορούσε να επιβάλει το παιχνίδι της, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 56-49 για τους Βραζιλιάνους, οι οποίοι έδειχναν να ελέγχουν την αναμέτρηση.

Παρόλα αυτά, η Αυστραλία ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε περίπου δέκα δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το ματς να πλησιάσει στους δύο πόντους (73-71). Σε εκείνο το σημείο ο Μαρσελίνιο Χουέρτας κέρδισε φάουλ, ευστόχησε και στις δύο βολές κι έκανε το 75-71, 5.2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Με αυτόν τον τρόπο οι Βραζιλιάνοι έφτασαν στο πρώτο θετικό αποτέλεσμα στο Ολυμπιακό τουρνουά του Λονδίνου.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-35, 56-49, 75-71.

Βραζιλία (Μανιάνο): Μασάδο 5(1), Τέιλορ 2, Γκαρσία 6(1), Χουέρτας 15, Μπαρμπόσα 16, Βαρεζάο 12, Τζιοβανόνι 4, Ιλάριο 8, Σπλίτερ 7, Βιέιρα, Τόρες.

Αυστραλία (Μπράουν): Μιλς 20(1), Ινγκλς 15(1), Νιούλεϊ 3, Ντελαβεντόβα 6, Μπέινς 10, Άντερσεν 14(2) Νίλσεν 1, Μάριτς 2, Γκίμπσον.