ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Τεράστια νίκη για Γαλλία!

Η Αυστραλία ήταν το φαβορί, έστειλε το ματς στην παράταση με... συστημένο τρίποντο από τη σέντρα (65-65κ.α.), αλλά η Γαλλία άντεξε, φτάνοντας σε μία πολύ μεγάλη νίκη με 74-70 (video).

Στο ντέρμπι κορυφή του Β' ομίλου, η Γαλλία κατάφερε να υποτάξει την Αυστραλία, η οποία αποτελεί ένα από τα μεγάλα φαβορί μαζί με τις ΗΠΑ για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου με 74-70.

Οι Αυστραλέζες βρισκόντουσαν σταθερά οριακά πίσω στο σκορ, όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να μείνουν ζωντανές για... πέντε λεπτά ακόμα με τρίποντο από τη σέντρα!

Η Γαλλία μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 11-14 για την Αυστραλία, ενώ το ημίχρονο βρήκε τη Γαλλία με προβάδισμα ενός πόντους (28-27).

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν με τις Γαλλίδες να ελέγχουν έστω και δύσκολα το παιχνίδι. Στα έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Γκομί έχασε μόνη της λέι-απ και την ευκαιρία να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι.

Στα 4,8'' πριν το τέλος του αγώνα, η Σνελ πήρε το φάουλ και με 1/2 βολές έκανε το 64-62. Έχασε τη δεύτερη επί τούτου, ωστόσο η Γιακουμπού με τα πολύχρωμα μαλλιά πήρε το ριμπάουντ και με 1/2 βολές έγραψε το 65-62. Στην τελευταία επίθεση η Σνελ με τρίποντο πίσω από το κέντρο ισοφάρισε σε 65-65, στέλνοντας το ματς στην παράταση!

Παρόλα αυτά, στην παράταση η Γαλλία δεν θα επηρεαστεί από τον τρόπο που ισοφάρισαν οι Αυστραλέζες και θα καταφέρουν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 74-70, έπειτα από δύο εύστοχες βολές της αρχηγού της ομάδας, Ντουμέρ.

Η Γαλλία θα γίνει με αυτόν τον τρόπο η πρώτη ομάδα πλην των ΗΠΑ που κερδίζει την Αυστραλία από το 1996. Οι Αυστραλέζες από το 1996 κι έπειτα παίρνουν πάντα το αργυρό μετάλλιο, καθώς χάνουν μόνο στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά από τις ΗΠΑ!

Στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου η Ρωσία, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε της Βραζιλίας με 69-59. Από τις νικήτριες η Κούζινα πέτυχε 11 πόντους και για την Βραζιλία η Σούζα είναι 15. Στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου ο Καναδάς νίκησε τη Μεγάλη Βρετανία με 73-65, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Γαλλία - Αυστραλία 74-70

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 28-27, 52-51, 65-65κ.α., 74-70.

Γαλλία (Βενσάν): Γιακουμπού 10, Μιγέ, Μπικέ, Γκρουντά 11, Λόσον 11(1), Ντουμέρ 13(3), Λεπρόν 6, Γκομί 22(2), Γκοντί 1, Ν'Ντογέ, Ντιγκμπέ.

Αυστραλία (Γκραφ): Ο'Χέα 10, Ρίτσαρντς 4, Σκριν, Μπίσοπ, Μπάτκοβιτς 17, Χάροβερ 7(1), Σνελ 7(2), Τζάρι, Τζάκσον 13(1).

Ρωσία - Βραζιλία 69-59

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 31-26, 49-43, 69-59.

Ρωσία (Σοκολόφσκι): Αρτεσίνα 7(1), Μπελγιάκοβα 14(4), Βοντοπγιάνοβα, Κούζινα 11(1), Ντανιλότσκινα 2, Χάμον 4, Κόρστιν, Βιερού 2, Οσίποβα 13, Ζχέντικ 7 (1), Γκριβάεβα 9.

Βραζιλία (Ταράλο): Πίντο, Κόστα 11(3), Φερέιρα 12, Ροντρίγκεζ 3(1), Νασιμέντο 2, Γκουστάβο, Σάντος 7, Ντάντας 7, Κολχάντο 2, Σούζα 15, Καρκαβάλι.