Η Βραζιλία ελπίζει στην... Αργεντινή!

Η Βραζιλία επικράτησε εύκολα της Νιγηρίας με 86-69 και πλέον θέλει μόνο νίκη της Αργεντινής επί της Ισπανίας (16/1, 01:00) για να προκριθεί στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ!

Η Βραζιλία έκανε το χρέος της απέναντι στη Νιγηρία, επικρατώντας με 86-69 και διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ.

Μόνο που η "σελεσάο" θέλει νίκη της Αργεντινής επί της Ισπανίας (16/1, 01:00) για να προκριθεί στη φάση των νοκ άουτ αγώνων, ειδάλλως μένει εκτός προημιτελικών! Επίσης, αν η "φούρια ρόχα" κερδίσει απόψε τους Αργεντινούς θα προκριθεί ως δεύτερη του β' ομίλου ενώ αν χάσει, αποκλείεται από τη συνέχεια των Ολυμπιακών Αγώνων!

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στα πρώτα λεπτά ενώ η Νιγηρία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 16-15. Παρ' όλα αυτά η Βραζιλία έκανε επιμέρους σκορ 27-15 και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βραζιλιάνοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ ενώ το μόνο που κατάφερε η Νιγηρία ήταν να μειώσει σε 52-59 στο 30'.  Στην τελευταία περίοδο η Βραζιλία ανέβασε την απόδοσή της κι έφτασε στη νίκη, περιμένοντας πλέον τα... ευχάριστα από την Αργεντινή.

Δεκάλεπτα: 16-15, 31-42, 52-59, 69-86