ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Αυστραλία - ΗΠΑ 73-86

Οι ΗΠΑ νίκησαν την σκληροτράχηλη Αυστραλία με 86-73 και προκρίθηκαν στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά για πέμπτη διαδοχική φορά!

Οι ΗΠΑ νίκησαν την Αυστραλία σε ένα παιχνίδι που το είχαμε συνηθίσει ως τελικό σε Ολυμπιακούς Αγώνες με 86-73 και θα διεκδικήσουν το Σάββατο (11/08) το χρυσό μετάλλιο.

Οι δύο ομάδες έχουν τεθεί αντιμέτωπες τόσο το 2000, όσο και το 2004 και το 2008, με τις Αμερικανίδες να παίρνουν πάντα την πρώτη θέση και τους Αυστραλέζες να κατακτούν το ασημένιο μετάλλιο.

Αυτή τη φορά, λοιπόν ΗΠΑ και Αυστραλία αντάμωσαν στα ημιτελικά με τις Αμερικανίδες να νικούν και να στέλνουν στην διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου την Αυστραλία.

Παρόλα αυτά, η Αυστραλία έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 22-20, ενώ το ημίχρονο τις βρήκε στο +4 (47-43), πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στις ΗΠΑ που δεν μπορούσαν παρότι πίεζαν να απειλήσουν τις Αυστραλέζες.

Στη συνέχεια, όμως τα πράγματα άλλαξαν. Η Αμερικανή μπήκε πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να βρει λύσεις από την περιφέρεια, ενώ η Αυστραλία έδειχνε να τα έχει χαμένα και να μην μπορεί να αντιδράσει. Έτσι, το 30' βρήκε την Αμερική στο +6 και τις Αυστραλέζες να δυσκολεύονται αισθητά.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα η Αυστραλία θα προσπαθήσει να αντιδράσει και να μπει και πάλι στην διεκδίκηση της νίκης, όμως οι ΗΠΑ με την εμπειρία τους και την ικανότητα τους θα "παίξουν" με τον χρόνο, ενώ θα σημειώσουν και δύσκολα καλάθια με την Ντιάνα Ταουράσι, η οποία έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 47-43, 59-65, 73-86.

Αυστραλία (Γκραφ): Ο'Χέι 10, Ρίτσαρντς 5(1), Σκριν, Μπάτκοβιτς 6, Χάρογουερ 12(2), Σνελ 2, Τζάρι 5, Καμπέιτζ 19, Τζάκσον 14(1).

ΗΠΑ (Οριέμα): Ουόλεν 6, Αουγκούστους 8, Μπερντ 13(1), Μουρ 9(1), ΜακΚάθι 4, Τζόουνς, Κάτσινγκς 7, Ταουράσι 14(2), Φόουλς 4, Τσαρλς 14, Πάρκερ 7.