ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Οι "λύκοι" κατασπάραξαν τον ΠΑΟΚ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Διομήδης Άργους πήρε τη νίκη με 28-23 επί του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Handball Premier και εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Στο κατάμεστο ΔΑΚ Αγίας Τριάδας ο Διομήδης Άργους ήταν ο μεγάλος νικητής απέναντι στον ΠΑΟΚ με 28-23 στο ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Οι «Λύκοι» σημείωσαν την 13η συνεχόμενη νίκη τους στις εγχώριες διοργανώσεις, ενώ παράλληλα εξασφάλισαν ουσιαστικά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, διατηρώντας διαφορά ασφαλείας από τον δεύτερο πλέον Φίλιππο Βέροιας.

Για τους γηπεδούχους καθοριστικός ήταν ο Νίκος Πασσιάς με 5 γκολ, ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Άγγελος Τσίλης ξεχώρισε με 7 τέρματα.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά πλέον καλείται να κάνει την υπέρβαση, έχοντας και εκτός έδρας ματς στη Βέροια με τον Φίλιππο, αν δεν θέλει να χάσει την επαφή με τις δύο πρώτες θέσεις, ενόψει και των πλέι οφ.

Το ματς

Στο α’ ημίχρονο ο Διομήδης έλεγχε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να έχει κάποια πολύ καλά ξεσπάσματα. Συγκεκριμένα οι «Λύκοι» ξεκίνησαν ιδανικά και προηγήθηκαν 5-2 στο 8΄με τον Ντάσεβιτς, αλλά ο «δικέφαλος» του Βορρά… χτύπησε στην αντεπίθεση και με σερί 4-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (5-6) στο 11’.

Η ομάδα του Άργους αντέδρασε γρήγορα και ανέκτησε ξανά το προβάδισμα με 3 γκολ (9-6) στο 15’ με τον Λοίζο να κάνει 2-3 σημαντικές επεμβάσεις.

Προς το τέλος του ημιχρόνου ο Διομήδης διατήρησε την διαφορά με τέρμα του Άντρεγιτς για το 12-9 (24’) και με γκολ του Πασσιά για το 13-10 (27’). Τελικά οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 13-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και κατάφερε να ισοφαρίσει 14-14 στο 34’ με ωραίο γκολ του Πετρίδη από την περιφέρεια. Στα επόμενα δεκατρία λεπτά το παιχνίδι πήγαινε γκολ- γκολ και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο 52’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 4 γκολ (24-20) με ένα επιμέρους σκορ 5-1 από το 19-19 στο 47’, ενώ εκμεταλλεύτηκαν και την απουσία του ηγέτη του «δικέφαλου» του Βορρά Αλέξη Αλβανού που δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω προβλήματος στο πόδι.

Κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Διομήδη ήταν ο Νίκος Πασσιάς, ο οποίος σε δύο φάσεις καρμπόν πέρασε τον Τσαναξίδη και σκόραρε για το 20-19 και το 23-20 οδηγώντας και σε δίλεπτες αποβολές των προσωπικό του αντίπαλο.

Οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» την νίκη στο 55’ όταν προηγήθηκαν 27-21, ενώ παράλληλα είχαν μεγάλο αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω τριών δίλεπτων αποβολών που δέχθηκαν Τσίλης (πέναλτι σε Άντρεγιτς), Πετρίδης, Κοκκώνης (για διαμαρτυρία).

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΠΑΟΚ 28-23

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 9-6, 11-8, 12-10, 13-11 (ημχ.), 16-15, 17-16, 19-18, 22-20, 27-21, 28-23

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 5, Καρκαλάτος 3, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 5, Κοροβέσης, Μούγιτς 3, Άντρεγιτς 3, Νικολίτσας, Ντάσεβιτς 1, Τουνγκελίδης, Σαμαράς 3, Σεϊρεκίδης 1, Λοίζος, Δάσκαλος 1, Παπαδόπουλος 2.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 4, Τσίλης 7, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης 2, Κοκκώνης 3, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 4, Τσαναξίδης, Κωστακίδης, Τριανταφύλλου, Κεσίδης.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, δίλεπτα: 4-8, πέναλτι: 4/5-1/1.

Μόνος δεύτερος ο Φίλιππος

Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 28-25 επικράτησε ο Φίλιππος του ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑ στην Βέροια για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι Βεροιώτες πλέον απολαμβάνουν την μοναξιά της δεύτερης θέσης στην Handball Premier για την οποία κρατούν την τύχη στα χέρια τους, έχοντας την έδρα τους στον δεύτερο γύρο τον ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό, όπως φανερώνει και το σκορ στο 7΄(4-0), στο ημίχρονο προηγήθηκαν 18-10, ενώ δημιούργησαν μια διαφορά πάνω από τα δέκα τέρματα (25-13 στο 39’) στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φιλιππος έριξε τον ρυθμό του με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν από 27-17 (50’) σε 28-25 για το τελικό σκορ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ 28-25

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-3, 9-5, 11-5, 15-9, 18-10 (ημ.), 21-12, 23-13, 26-16, 27-17, 28-19, 28-25

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Τσιλιμπάρης, Κότσιφας, Ζλατάνος, Μιλόσεβιτς, Μιχαηλίδης, Χαραλαμπίδης, Αποστολίδης 2, Δεληγιάννης, Τριανταφυλλίδης, Δραγκόλας 3, Ανανιάδης 2, Βεσελίνοβιτς 6, Καρυπίδης, Βουτσάς 3, Σανίκης 6, Μπαντής 6.

ΔΙΚΕΑΣ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Μανιουδάκης, Μπάρμπας, Γκουλέ, Κεδέρης 1, Κατσίκης, Παπακυπριανού 3, Λεωνίδας 2, Κουρέτας, Χελιώτης, Χάλαρης 3, Πρσκάλο 4, Παπαδιονυσίου 3, Μελετάκος 2, Ζαμπούνης 7.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτες: 5/1, Πέναλτι: 0/0, 4/8

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για τη ΧΑΝΘ

Με γκολ του Αντώνη Κόντη με εναέριο στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα η ΧΑΝΘ πήρε μια σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη με 30-29 επί της ΑΕΚ.

Οι Θεσσαλονικείς έδειξαν χαρακτήρα σε μια αναμέτρηση που είχε σασπένς και χιτσκοκικό φινάλε αφού η «Ένωση» στο ξεκίνημα του β΄ μέρους προηγήθηκε με +6 (12-18), λίγο αργότερα με 15-21, ενώ συντηρούσε μια διαφορά στο +3 και στο +4.

Όλα αυτά μέχρι το 53΄ όταν προηγήθηκε με 24-28. Ωστόσο η ΧΑΝΘ αποδείχθηκε εφτάψυχη. Με σερί 4-0 ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 58:19 και με γκολ του Τσαβδάρη στο 59:18 προηγήθηκε με 29-28.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε με Δημοθένους στο 59:34, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον τελευταίο λόγο στον αγώνα.

Η αγωνιστική ελεύθερη πτώση της ΑΕΚ συνεχίζεται αφού ήταν η 4η συνεχόμενη ήττα της, ενώ έχει μόλις ένα πόντο στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

Αγνοεί μάλιστα την νίκη εδώ και δύο μήνες, από τις 9 Δεκεμβρίου όπου επικράτησε εκτός έδρας του Πανελληνίου με 28-25.

ΧΑΝΘ- ΑΕΚ 30-29

ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Άγγ. Παπαδόπουλος 6, Σπυρόπουλος 3, Δέσπος , Ε. Ναουμίδης 3, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος , Κόντης 1 , Αργυρίου 6, Τσαβδάρης 2, Παντελίδης 3, Κεσίδης 6, Μαυρόπουλος, Μπαιρλής , Σ. Ναουμίδης, Σιαματάς

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης) Μπακαούκας 9, Γεωργιάδης 3, Φάμπατς, Δημοσθένους 2, Νικολαίδης 6, Αργυράκης 6, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης 2, Φίλης, Γιαννόπουλος, Στούμπης, Κολιούλης, Κουμαραδέλης

Διαιτητές: Τσάκωνας, Χασκής, Δίλεπτα: 5-5 , Πέναλτι: 4/2 - 3/3

Φαβορί για τα πλέι οφ η ομάδα των "εκπαιδευτηρίων"

Μπορεί να ήταν μόλις η 2η εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά ήταν πολύτιμη για την συμμετοχή του Δούκα στα πλέι οφ.

Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» επικράτησε με 30-24 του Φοίβου στις Συκιές και πλέον κρατάει την τύχη στα χέρια της για την πρώτη εξάδα.

Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν πλήρως το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 24-30

ΦΟΙΒΟΣ (Ευθύμης Πιπελίδης): Τσαμεσίδης 2, Παπαγεωργίου, Πάτσιας, Αλμπανίδης, Μέτσης 6, Βότσης 1, Μπαλαμός 5, Χατζηβακαλέλης 1, Σαουλίδης 1, Πίτσιος 3, Τσίριακ 3, Ορφανουδάκης, Σιμιτσής 1, Βασιάδης, Καβουσανάκης, Χατζηαγαπίου 1.

ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Μπραουδάκης, Μπαγκαφουράκης, Χατσατουριάν 4, Μωραϊτης 1, Τόμπρος 2, Αραπακόπουλος 6, Αντωνόπουλος, Σαμαράς, Τζανιδάκης, Αϊβαλιώτης, Μανουσέλλης 1, Μισαηλίδης 6, Ντούνης 5, Μπάγιος 5.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 9-2, πέναλτι: 3/4-5/7.

Νίκη πλέι οφ για την ομάδα της Έδεσσας

Ρεβάνς για την βαριά ήττα στην Κυψέλη στον α’ γύρο πήρε ο Αερωπός, αλλά παράλληλα έκανε και αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση μίας θέσης στην πρώτη εξάδα.

Η ομάδα της Έδεσσας επικράτησε 26-24 του Πανελληνίου με καλή εμφάνιση στο β’ ημίχρονο και πρώτο σκόρερ τον Δούγια.

Από την άλλη πλευρά οι «Ολυμπιονίκες» έχουν… κολλήσει στους 13 πόντους από το 2015, αφού τη νέα χρονιά μετρούν τρεις ήττες.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 26-24

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 6-5, 7-7, 10-9, 13-11, 15-12 (ημχ) 16-13, 17-15, 20-17, 22-19, 24-21, 26-24

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 5, Τζουβάρας Θ., Κράλλης 3, Θεοδωρόπουλος, Δέλιος, Δημάκης 3, Αποστολίδης 2, Λιούμης, Πίτος, Κυριακού 5, Βαφείδης, Δούγιας 8, Μπαγκαίας, Τσίκος, Αρβανιτίδης

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Παπαπούλιος 1, Κρητικός 11, Στούμπης, Καραστέργιος 2, Μπαρίκος, Τσεύλικος 1, Χαντέλης 2, Τζάνος, Βασιλόπουλος, Μακρυγιάννης, Γερουλάνος, Κοκολοδημητράκης 4, Τσακουρίδης 3, Βλαχοθανάσης

Διαιτητές: Νάσκος- Χάριτσος, Δίλεπτα: 4-2 Πέναλτι: 2/2-5/5