ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ιστορικό ρεκόρ για Διομήδη

Αήττητος τερμάτισε στην κανονική περίοδο της Α1 ανδρών ο Διομήδης Άργους κι έγινε η πρώτη ομάδα που το καταφέρνει σε επίπεδο εθνικής κατηγορίας. Νίκη των "λύκων" με 28-18 στο Κιλκίς.

Μετά από 20 αγώνες, στους οποίους πέτυχε 19 νίκες και μία ισοπαλία, ο Διομήδης ολοκλήρωσε αήττητος την παρουσία του στην κανονική περίοδο της Α1.

Η ομάδα του Άργους σημείωσε ένα μοναδικό ρεκόρ, καθώς έγινε η μοναδική ομάδα που καταφέρνει κάτι τέτοιο σε επίπεδο εθνικής κατηγορίας, δηλαδή από το 1990.

Οι "λύκοι", που έχουν εξασφαλίσει και την παρουσία τους στον τελικό του Challenge Cup, βρίσκονται μια ανάσα από την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της ιστορίας τους, αφού μπαίνουν στα πλέι οφ με προβάδισμα 4 βαθμών από ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.

Οπότε, χρειάζονται μόλις 3 βαθμούς στα τρία παιχνίδια που θα δώσουν εντός έδρας με τους "δικέφαλους" και το Δούκα, προκειμένου να εξασφαλίσουν και μαθηματικά τον τίτλο.

Στον τελευταίο τους αγώνα για την κανονική περίοδο, οι Αργίτες νίκησαν εκτός έδρας το ΓΑΣ Κιλκίς με 28-18, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Μαραγκό, που τέλειωσε το ματς με 8 γκολ.

Τα δεκάλεπτα: 3-2, 4-9, 9-12 (ημχ.), 13-17, 15-23, 18-28

ΓΑΣ Κιλκίς (Νίκος Γεωργιάδης): Κωτανίδης, Γκιντίδης 1, Κυπραίος 1, Μέτσης 4, Λασκάκης, Δεληγιάννης 3, Σισμανίδης 1, Δημάκης 1, Σκάρλος, Γουγλίδης 1, Καπλακίδης, Μέγκας 4, Γοκατζόγλου 1, Γρηγοριάδης 1.

Διομήδης Άργους (Δημήτρης Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας 6, Μεγαλοοικονόμου 4, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς, Πριόβολος 2, Μάλλιος 1, Νούνγκοβιτς, Μαραγκός 8, Σαμαράς, Σπέντζος, Ελευθερίου, Ουρόσεβιτς 2, Τάσκοβιτς 3.