ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Δύο στα δύο για την Ισπανία

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανία έκαμψε την αντίσταση της Βραζιλίας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Κατάρ. Δεκαπέντε γκολ για τον Γκάγιτς στο Λευκορωσία-Σλοβενία.

Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση είναι η παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανία, η οποία έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Βραζιλίας.

Οι Ισπανοί στο δεύτερο τους ματς στο τουρνουά επικράτησαν με 29-27 των Βραζιλιάνων με τον Κανεγιάς να πετυχαίνει 9 τέρματα.

Οι υπόλοιποι αγώνες:

Αυστρία – Βοσνία/Ερζεγοβίνη 23-21

Την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Κατάρ πέτυχε η Αυστρία, επικρατώντας της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης με 23-21. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται με τους Αυστριακούς να παίρνουν ένα προβάδισμα στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου και να το κρατάνε μέχρι το τέλος.

Λευκορωσία – Σλοβενία 29-34

Με τον Ντράγκαν Γκάγιτς να πετυχαίνει 15 γκολ, η Σλοβενία δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει με 34-29 της Λευκορωσίας για τον Α’ όμιλο και να κάνει το "δύο στα δύο". Η Σλοβενία βασίστηκε και πάλι στην σκληρή της άμυνα και στις αντεπιθέσεις για να πάρει τη νίκη, κόντρα σε μια Λευκορωσία που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα με το μεγάλο της αστέρι τον Ρουτένκα να σημειώνει μόλις ένα γκολ.

Χιλή – Κατάρ 20-27

Την δεύτερη του νίκη στην διοργάνωση πανηγύρισε το Σάββατο (17/1) το Κατάρ. Η διοργανώτρια χώρα επικράτησε με 27-20 της Χιλής με κορυφαίο τον τερματοφύλακά του Στογιάνοβιτς και «χτυπώντας» στις αντεπιθέσεις.

Τυνησία – Κροατία 25-28

Η Κροατία ήταν η νικήτρια στην αναμέτρηση με την Τυνησία με 28-25 και έκανε ένα βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Οι Κροάτες έπαιξαν σε αργό ρυθμό, διατηρώντας την κατοχή της μπάλας και ένα σταθερό προβάδισμα από τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου που τους έδωσε τη νίκη.

Ιράν – ΠΓΔΜ 31-33

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η ΠΓΔΜ νίκησε με 33-31 το Ιράν και έκανε το δύο στα δύο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με την ΠΓΔΜ να εκμεταλλεύεται στα τελευταία λεπτά τα λάθη των Ιρανών.