MATCHCENTER

LIVE: Άρσεναλ - Μάντσεστερ Γ.

Δείτε LIVE από το Sport24.gr το ντέρμπι της Πρέμιερ Λιγκ από το Έμιρειτς, Άρσεναλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ένας βαθμός διαφορά της Άρσεναλ από την Μάντσεστερ στην βαθμολογία.

19:17
Καλησπέρα σας. Για την 12η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ υποδέχεται στο "Emirates" την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η σέντρα του αγώνα είναι προγραμματισμένη για τις 19:30.
19:19
Στσέζνι, Τσέιμπερς, Μέρτεσάκερ, Μονρεάλ, Γκιμπς, Ράμσεϊ, Αρτέτα, Σάντσες, Γουίλσιρ, Τσάμπερλεϊν και Γουέλμπεκ είναι οι ποδοσφαιριστές που επέλεξε ο Αρσέν Βενγκέρ στην αρχική ενδεκάδα της Άρσεναλ.
19:22
Για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ο Φαν Χάαλ προτίμησε τους Ντε Χέα, Μπλάκετ, ΜακΝέιρ, Σμόλινγκ, Βαλένσια, Κάρικ, Φελαϊνί, Σο, Ρούνεϊ, Ντι Μαρία και Φαν Πέρσι για το βασικό σχήμα.
19:24
Η Άρσεναλ βρίσκεται στην 7η θέση του πρωταθλήματος με 17 βαθμούς σε 11 αναμετρήσεις. Η Γιουνάιτεντ στον ίδιο αριθμό αγώνων έχει συγκεντρώσει 16 πόντους, καταλαμβάνοντας την 9η θέση στην βαθμολογία.
19:29
Σε διάταξη 4-3-3 η Άρσεναλ, με ένα 3-4-3 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
19:29
Όλα έτοιμα για την σέντρα.
19:30
Ξεκίνησε το ματς.
19:33
Με σύνθεση ανάγκης στα μετόπισθεν η Γιουνάιτεντ, εξαιτίας των πολλών απουσιών που αντιμετωπίζει λόγω τραυματισμών.
19:34
Απουσίες σε όλες τις γραμμές αντιμετωπίζει και η Άρσεναλ, που έχει τον επανακάμψαντα Ζιρού στον πάγκο των αναπληρωματικών.
19:36
Ο ΜακΝέιρ κόβει τον Γουέλμπεκ λίγο πριν εκτελέσει τον Ντε Χέα! Κόρνερ για την Άρσεναλ στο 5'. Στην εκτέλεση ο Μέτερσάκερ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
19:38
Ο Λουκ Σο δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
19:39
Δείχνει να χωλαίνει ο νεαρός μπακ των φιλοξενούμενων μετά το χτύπημα στο αριστερό του πόδι.
19:39
Κεφαλιά του Γουέλμπεκ στο 9', πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα.
19:41
Η Άρσεναλ σταδιακά επιβάλλει τον ρυθμό της.
19:42
Δυσκολεύεται στην κυκλοφορία της μπάλας η Γιουνάιτεντ.
19:43
Ο Ντε Χέα μπλοκάρει σταθερά το σουτ του Γουίλσιρ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 13'. Σταθερός και στην προσπάθεια του Γουέλμπεκ ο Ισπανός κίπερ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.
19:44
Ο Ντε Χέα κερδίζει τον Γουίλσιρ από τα δύο μέτρα! Τρομερή ευκαιρία για την Άρσεναλ στο 14.
19:45
Ο Σο έχει πρόβλημα και δύσκολα θα συνεχίσει το ματς.
19:45
Μετά από 15 λεπτά η Άρσεναλ έχει ήδη 6 τελικές προσπάθειες έναντι καμίας των φιλοξενούμενων.
19:46
Στο 16ο λεπτό η πρώτη αλλαγή της Γιουνάιτεντ, που είναι αναγκαστική. Ο Γιάνγκ παίρνει την θέση του Σο που αντιμετωπίζει πρόβλημα στο μετατάρσιο του αριστερού του ποδιού.
19:47
Αλλάζει και η διάταξη της Μάντσεστερ μετά την είσοδο του Γιανγκ στο παιχνίδι. Με 4 πλέον στην άμυνα οι "κόκκινοι διάβολοι".
19:48
Το πρέσινγκ της Άρσεναλ έχει κόψει στην μέση την ομάδα του Φαν Χάαλ, που αναπτύσσεται με γιόμες των στόπερ προς την επίθεση.
19:50
Ο Ντι Μαρία κερδίζει φάουλ από τον Ράμσεϊ λίγο έξω από την περιοχή της Άρσεναλ.
19:51
Απευθείας η εκτέλεση του Ρούνεϊ, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στσέζνι. Πρώτη τελική για την Γιουνάιτεντ στο 21'.
19:52
Στο 22' ο Ντε Χέα σώζει ξανά την εστία του σε τετ - α - τετ με τον Τσάμπερλεϊν.
19:55
Οι "κανονιέρηδες" βγάζουν με ευκολία και συχνότητα παίκτες στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, δημιουργώντας κινδύνους στην εστία της Γιουνάιτεντ.
19:55
Κόβει σε κόρνερ ο Μπλάκετ την προσπάθεια του Τσάμπερλεϊν από δεξιά.
19:57
Συνεχίζει να πιέζει η Άρσεναλ, δίχως ουσιαστικό αποτέλεσμα για την ώρα.
20:00
Ένταση στον αγωνιστικό χώρο που προκλήθηκε αρχικά ανάμεσα σε Γουίλσιρ και Φελαϊνί.
20:00
Συστάσεις από τον ρέφερι που δεν τους τιμωρεί.
20:03
Η Γιουνάιτεντ προσπαθεί να παγώσει τον ρυθμό στα τελευταία λεπτά.
20:04
Ο Ντε Χέα μπλοκάρει το ξαφνικό σουτ του Σάντσες εκτός περιοχής. Στο 34' βρισκόμαστε.
20:06
Η καλύτερη ευκαιρία της Μάντσεστερ Γ. στο ματς (36'). Ο Ντι Μαρία από δεξιά έκανε μια επέλαση και με το αριστερό δοκίμασε να στείλει την μπάλα στην απέναντι γωνία του Στσέζνι αλλά αστόχησε για λίγα εκατοστά!
20:09
Ο Τσέιμπερς σώζει την Άρσεναλ στο 38'! Από δεξιά ο Ντι Μαρία προκάλεσε πανικό στην αντίπαλη άμυνα, γύρισε στον Ρούνεϊ αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε σωτήρια σε κόρνερ ο Τσέιμπερς.
20:10
Τέσσερα συνεχόμενα κερδισμένα κόρνερ για την Γιουνάιτεντ, που έχει το καλύτερο διάστημα της στο πρώτο ημίχρονο.
20:14
Γυρισμένος με πλάτη στην εστία του Ντε Χέα, ο Γουέλμπεκ δοκίμασε ένα τακουνάκι αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 44'.
20:18
Ημίχρονο στο "Emirates", στο 0-0 η αναμέτρηση ανάμεσα σε Άρσεναλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
20:20
Ανώτεροι κατά πολύ οι γηπεδούχοι στα πρώτα 35 λεπτά και με πολλές χαμένες ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στα τελευταία δέκα λεπτά και είχαν 1-2 καλές στιγμές για να σκοράρουν.
20:33
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο "Emirates".
20:35
Ο Ράμσεϊ δεν προλαβαίνει το γύρισμα του Τσάμπερλεϊν, σε κόρνερ ο Φελαϊνί.
20:37
Ο Ντε Χέα σώζει για ακόμη μια φορά την εστία του σε τετ - α - τετ με τον Γουέλμπεκ από πλάγια θέση. Στο 50' η φάση.
20:38
Καταιγιστική η Άρσεναλ στο ξεκίνημα της επανάληψης.
20:38
Ο Γουίλσιρ τώρα δέχεται τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό τιμ της Άρσεναλ.
20:40
Κουτσαίνει ο Γουίλσιρ μετά το μαρκάρισμα του ΜακΝέιρ χαμηλά στον αστράγαλο.
20:42
Αναγκαστική αλλαγή και για την Άρσεναλ στο 55ο λεπτό. Ο Καθόρλα στην θέση του Γουίλσιρ που δεν μπορεί να συνεχίσει.
20:43
Γκολ! Η Γιουνάιτεντ μπαίνει μπροστά στο σκορ στο "Emirates".
20:45
Σέντρα του Γιάνγκ από αριστερά, ο Στσέζνι συγκρούεται με τον Γκιμπς και η μπάλα φτάνει στον Βαλένσια. Στο σουτ που επιχείρησε ο άσος της Γιουνάιτεντ η μπάλα βρήκε στον Γκιμπς και κατέληξε στα δίχτυα! 1-0 για τους "κόκκινους διαβόλους" στο 56ο λεπτό.
20:49
Αναγκαστική αλλαγή... Νο2 για την Άρσεναλ. Ο Στσέζνι δεν μπορεί να συνεχίσει, ο Μαρτίνες στην θέση του στο 59'.
20:49
Κεφαλιά του Σάντσες, εξαιρετική επέμβαση του Ντε Χέα στο 62'.
20:51
Στο γκολ των φιλοξενούμενων υπάρχει οριακή περίπτωση οφσάιντ, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι "κόκκινοι διάβολοι" έφυγαν σε αντεπίθεση όπου ο Ντι Μαρία υποδείχθηκε λανθασμένα σε αντικανονική θέση.
20:52
Κίτρινη κάρτα για τον Καθόρλα στο 65'.
20:52
Evangelos666 : O dE GEA είναι ο man of the match
20:54
Μαγική εικόνα το αποτέλεσμα του αγώνα μετά από 67 λεπτά.
20:55
Ο Ντε Χέα είναι ο κορυφαίος της Γιουνάιτεντ με σωρεία σωτήριον επεμβάσεων.
20:56
Ο Ντε Χέα μπλοκάρει σταθερά το σουτ του Καθόρλα.
20:58
Πιέζει για την ισοφάριση η Άρσεναλ.
20:59
Άουτ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάντσες από καλή θέση εκτός περιοχής.
21:01
Ο Σμόλινγκ κόβει πριν η μπάλα φτάσει στον Γουέλμπεκ σε ευνοϊκή θέση εντός περιοχής. Στο 74ο λεπτό το ματς.
21:02
Ο Γουίλσον αντί του Φαν Πέρσι στο ματς στο 75'.
21:04
Αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Ζιρού στην θέση του Ράμσεϊ στο 77'.
21:06
Κεφαλιά άουτ του Ζιρού στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.
21:08
Η Γιουνάιτεντ πέραν του τέρματος στο 56ο λεπτό, δεν έχει άλλο σουτ στον στόχο.
21:10
Σωτήρια κόντρα του Μπλάκετ σε σουτ του Καθόρλα.
21:12
Γκολ! Στο 85ο λεπτό η Γιουνάιτεντ κάνει δύο τα τέρματα της.
21:13
Στην αντεπίθεση ο Ντι Μαρία πέρασε στον Ρούνεϊ που με άψογο τελείωμα νίκησε τον Μαρτίνες για το 2-0 στο 85΄!
21:15
Η Άρσεναλ έκανε αρκετά στο γήπεδο για να πάρει το παιχνίδι, δεν βρήκε όμως τρόπο να νικήσει τον Ντε Χέα. Αντίθετα η Γιουνάιτεντ στα δύο σουτ που βρήκαν στόχο, σκόραρε ισάριθμες φορές.
21:16
Ο Γιανγκ φεύγει από το γήπεδο για να μπει ο Φλέτσερ στο 89ο λεπτό.
21:18
Οκτώ (!) τα λεπτά των καθυστερήσεων στο "Emirates".
21:21
Χαμένο τετ - α - τετ του Ντι Μαρία στο 93ο λεπτό. Πλάσαρε άουτ ο Αργεντίνος.
21:22
Γκολ! Η Άρσεναλ στο 95ο λεπτό μειώνει σε 1-2.
21:23
Πάσα στην πλάτη της άμυνας, εκεί όπου ο Ζιρού θα κινηθεί σωστά και με εκπληκτικό αριστερό βολέ θα νικήσει τον Ντε Χέα!
21:26
Ο Μαρτίνες μπλοκάρει το σουτ του Φελαϊνί.
21:26
Τέλος στην αναμέτρηση.
21:27
Οι "κανονιέρηδες" θα απορούν πως έχασαν αυτό το ματς, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. ήρωας της Γιουνάιτεντ ο Ντε Χέα με εκπληκτικές επεμβάσεις σε όλο το παιχνίδι. Βαλένσια και Ρούνεϊ οι χρυσοί σκόρερ των φιλοξενούμενων.