ΜΠΑΣΚΕΤ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός 72-49

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε του Παναθηναϊκού για το "Αλεξάντερ Γκομέλσκι" με 72-49. Οι "πράσινοι" θα αναμετρηθούν αύριο (29/09) με την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο του τουρνουά "Αλεξάντερ Γκομέλσκι" με 72-49, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο του ματς.

Οι "πράσινοι", πάντως στο πρώτο του δυνατό τεστ ενόψει της νέας σεζόν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, προτού "κολλήσουν" επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και τους Ρώσους να αυξάνουν την διαφορά τους, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

Δείτε το Live της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και τον Παναθηναϊκό...

Πλέον η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη θα παίξει με αντίπαλο την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Σοφοκλή Σχορτσανίτη αύριο (29/09) στις 16:00, ενώ ο τελικός του "Αλεξάντερ Γκομέλσκι" θα πραγματοποιηθεί στις 19:00.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Αντώνη Φώτση, έπειτα από εύστοχα σουτ τριών πόντων να δίνει προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν δυσκολευόταν να φτάσει στο καλάθι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 16-9 για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη που προηγήθηκε και με 21-14.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα με σερί 8-0 πέρασε μπροστά (22-21) για να σημειώσει ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με σουτ τριών πόντων το 22-24. Το ημίχρονο τελικά βρήκε τους Ρώσους με προβάδισμα τριών πόντων (31-28).

Στην τρίτη περίοδο, οι Ρώσοι αύξησαν την διαφορά τους από τους "πράσινους", με αποτέλεσμα να κλείσουν την τρίτη περίοδο με 52-35, καθώς επωφελήθηκαν από την αστοχία του Παναθηναϊκού. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, τα πράγματα δεν άλλαξαν με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να φτάνει τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 72-49 και να παίζει αύριο (29/09) στον τελικό του "Αλεξάντερ Γκομέλσκι".

Αντίπαλος των Ρώσων στον τελικό θα είναι η Λοκομοτίβ Κούμπαν, η οποία νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Σοφοκλή Σχορτσανίτη με 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 31-28, 52-35, 72-49.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μικόβ 9, Φριτζόν 6, Πάργκο 10, Τζάγκσον 6, Κρίστιτς 9, Γουίμς 10, Καούν 12, Κριάπα 5, Χάινς 5.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5, Κάρι 3, Μπατίστ 7, Φώτσης 11, Λάσμε 4, Διαμαντίδης 8, Γκιστ 2, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς 3, Ματσιούλις 2.

Διαβάστε τι δήλωσε ο Αργύρης Πεδουλάκης και ο Μάικ Μπράμος αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης...