ΜΠΑΣΚΕΤ

Π.Ρίκο-Ιορδανία: 93-52

Προπόνηση οι Έλληνες, προπόνηση και οι Πορτορικάνοι. Η Ιορδανία δεν μπόρεσε να αντισταθεί και ο επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας επικράτησε πολύ εύκολα με 93-52

Πριν καν αρχίσει ο αγώνας του Π.Ρίκο με την Ιορδανία είχε ...τελειώσει. Οι αντίπαλοι της Εθνικής μας την Τετάρτη (Πέμπτη ξημέρωμα για την Ελλάδα) έκαναν επίδειξη δύναμης και μια προπόνηση όπως οι Έλληνες την Δευτέρα, επικρατώντας με 93-52

Ο Ηλίας Ζούρος που παρακολούθησε τον αγώνα, μαζί με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο, σίγουρα κράτησε αρκετές σημειώσεις αν και το ματς δεν προσφερόταν για να δει κανείς αν...μπορεί να δυσκολευτεί το Π.Ρίκο.

Για να χάσουν, άλλωστε, το πρώτο σουτ χρειάστηκε να σημειωθούν ...19π κι ενώ το ταμπλό έγραφε στα μέσα της πρώτης περιόδου 19-2 με τους παίκτες του Φλορ Μενέντεζ να κάνουν ένα σερί 14-0, κονιορτοποιώντας από το ξεκίνημα κάθε διάθεση αντίστασης από τους δύσμοιρους Ιορδανούς.

Ο Τζέι Τζέι Μπαρέα μοίραζε ασίστ, ο Αρόγιο το ίδιο και ο θηριώδης Πίτερ Ράμος (2.18) δεν είχε κανένα πρόβλημα να σκοράρει από κοντά, δημιουργώντας αξεπέραστα προβλήματα στον Ταμπ Μπάλντουιν. Λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 27-9, το δεκάλεπτο τελείωνε 29-11 και ο Ζούρος μάλλον σκεφτόταν την προπόνηση της Εθνικής που θα άρχιζε σε λίγη ώρα.

Δυο καρφώματα του Άλεξ Φράνκλιν έκαναν το σκορ 33-13 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Προς στιγμήν οι Ιορδανοί έδειχναν να αντιδρούν, πετυχαίνοντας πέντε σερί πόντους, αλλά ο Μενέντεζ επαναφέροντας τον Μπαρέα και τους άλλους βασικούς είδε την ομάδα του να προσφέρει και ωραίο θέαμα φτάνοντας στο ημίχρονο στο 54-22.

Ήταν τόσο ...ενδιαφέρον το παιχνίδι που η βενεζουελάνικη τηλεόραση προτίμησε να δείξει απευθείας την άφιξη της Εθνικής Λιθουανίας, παίρνοντας μάλιστα και δυο συνεντεύξεις από τους παίκτες παρά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Σιγά-σιγά το "Πολύεδρο" γέμιζε από κόσμο για το ματς με τη Λιθουανία, ενώ στις εξέδρες καθόταν και ο πρόεδρος της λιθουανικής ομοσπονδίας Άρβιντας Σαμπόνις.

Μέσα στο παρκέ το Π.Ρίκο χαλάρωνε λίγο, χωρίς πάντως να δίνει δικαιώματα στους Ιορδανούς. Στο 30΄η διαφορά ήταν στο +40 (72-32) για να φτάσουμε σε χρόνο ρεκόρ (το παιχνίδι κράτησε λιγότερο από μιάμιση ώρα) στο τελικό 93-52, με τον Ράμος να κάνει το τέλειο ματς (20π με 9/9δ, 2/2β).

"Σήμερα είχαμε εύκολο έργο, αλλά με την Ελλάδα τα πράγματα θα είναι δύσκολα" έλεγε μετά το ματς ο Κάρλος Αρόγιο

Τα δεκάλεπτα: 29-11, 54-22, 72-32, 93-52

Π.ΡΙΚΟ (28/45δ, 6/2τρ, 9/23β, 41ρ, 25ασ, 11λ, 8κλ, 2κοψ): Χουέρτας 5, Ροντρίγκεζ 2, Σάντσεζ 12 (7ρ), Γκαλίντο 2, Σαντιάγκο 10 (7ρ), Ράμος 20 (9/9δ, 2/2β, 9ρ), Μπαρέα 8 (4ασ), Αρόγιο 9 (1τρ), Φράνκλιν 10 (5/5δ), Μπάλκμαν.

ΙΟΡΔΑΝΙΑ (15/39δ, 4/26τρ, 10/19β, 31ρ, 11ασ, 13λ, 4κλ): Σαχέρ, Σμπζόκοφ 2, Νταγκλές 17 (5/14δ, 2/4τρ, 1/2β), Αλάουντι 4, Αμπάς 8, Ναχάρ 3 (1), Αμπουγκούρα 6, Αμπου Ρουκαγιάχ, Αμπντίν 3, Τζαμάλ 8