ΜΠΑΣΚΕΤ

ΚΑΟΔ-Λουκόιλ Ακαντέμικ 76-77

Την ήττα γνώρισε και στο δεύτερο παιχνίδι του τουρνουά που διοργάνωσε ο ΚΑΟΔ αυτή την φορά από την πρωταθλήτρια Βουλγαρίας Λουκόιλ Ακαντέμικ με 76-77.

Ο ΚΑΟΔ γνώρισε την ήττα και στο δεύτερο παιχνίδι του τουρνουά που διοργάνωσε αυτή την φορά από την πρωταθλήτρια Βουλγαρίας Λουκόιλ Ακαντέμικ με 76-77.

Σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα της Δράμας προηγήθηκε με 21 πόντους στο 24΄ με 59-38 αλλά η πρωταθλήτρια Βουλγαρίας με αντεπίθεση διαρκείας έφθασε στην νίκη με το εύστοχο τρίποντο του Γουάιτ στα 21΄΄ αφού εκείνο του Τζόουνς ήταν άστοχο για τον ΚΑΟΔ.

Ο ΚΑΟΔ παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με το χθεσινό παιχνίδι απέναντι στον Πανιώνιο. Έτσι μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό με σκοπό μα δείξει πολύ καλύτερη εικόνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την λήξη του να βρίσκει τον ΚΑΟΔ μπροστά με ένα καλάθι με 23-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με κύριο όπλο την καλή αμυντική λειτουργία αλλά και τις σωστές επιλογές στην επίθεση ο ΚΑΟΔ κατάφερε να αποσπασθεί και να προηγηθεί με την λήξη του με 12 πόντους με 46-34.

Ακόμη καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα της Δράμας με την διαφορά να φτάνει τους 21 πόντους (59-38 στο 24'). Από εκείνο το σημείο και μετά η Λουκόιλ Ακαντέμικ άρχισε να ροκανίζει την εις βάρος της διαφορά για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 64-58.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού το παιχνίδι έγινε ντέρμπυ και η Λουκόιλ Ακαντέμικ εκμεταλλευόμενη την αστοχία των παικτών του ΚΑΟΔ στις βολές κατάφερε με τρίποντο του Γουάϊτ 21΄΄ πριν το τέλος να περάσει μπροστά με 76-77 που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού μια και στην τελευταία επίθεση ο Τζόουνς ήταν άστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-34, 64-58, 76-77

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Τσόβιτς 7(1), Τζόουνς 6, Πολκ 10(2), Βον 3, Μάρκοβιτς 8(2), Σπυριδωνίδης 4, Μπάβτσιτς 6, Ζάρας 16(2), Μπένας 4, Χρυσικόπουλος 10(1), Κολοβής.

Λουκόιλ Ακαντέμικ (Κόστιτς): Γουάϊτ 7(1), Βεργίνης 7(1), Τάκερ 9, Μίνκοφ 5(1), Αμπράμοφ 7, Μαρτσίνκοβιτς 4, Γκεοργκίεφ 9(1), Ατσάρα 16, Κάλιτς 13.