NCAA

Τι έκαναν οι Έλληνες του NCAA

Η πρώτη εβδομάδα του κολεγιακού πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε, με το Sport24.gr να σας παρουσιάζει συνοπτικά τα πεπραγμένα των Ελλήνων φοιτητών στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

Το Sport24.gr συνεχίζει να παρουσιάζει τα πάντα γύρω από την ελληνική παρουσία στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ, ξεκινώντας την εβδομαδιαία ανασκόπηση με τα πεπραγμένα των "δικών μας" παιδιών στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

Ο παίκτης που πάντως ξεχώρισε με την συνολική του παρουσία κατά την πρώτη εβδομάδα ήταν ο Κωνσταντίνος Μήτογλου που ξεκίνησε εντυπωσιακά τη νέα χρονιά στο Wake Forest.

Γιάννης Δημακόπουλος (UC Irvine)

Οι "Eaters" έδωσαν ήδη δύο αγώνες μέσα σε μια εβδομάδα. Αρχικά κέρδισαν το Chapman με 87-36, με τον Έλληνα σέντερ να έχει 4 πόντους (με 2/3 δίποντα και 0/1 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 1 τάπα σε 13 λεπτά συμμετοχής. Η νίκη ήρθε και απέναντι στο Pacific (68-50), με ανάλογη εμφάνιση καθώς είχε 5 πόντους (με 1/1 δίποντα και 1/1 τρίποντα) και 1 ριμπάουντ σε 6 λεπτά συμμετοχής.

Ηλίας Θεοδώρου (Pacific)

Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός του Pacific για την τελευταία εβδομάδα. Οι "Tigers" κέρδισαν το Western Illinois με 73-71, στην πρεμιέρα, με τον Ηλία Θεοδώρου να αγωνίζεται για 2 λεπτά, δίχως να καταγράψει κάτι στην στατιστική του, ενώ απέναντι στο UC Irvine (στον ελληνικό "εμφύλιο" με τον Γιάννη Δημακόπουλο) αγωνίστηκε για 1 λεπτό.

Γιώργος Τσαλμπούρης (Iowa State)

Κόρεϊ Πέτρος (Oakland)

Στην ήττα της ομάδας του από το Iowa State του Γιώργου Τσαλμπούρη (93-82), ο ομογενής φόργουορντ έπαιξε για 38 λεπτά, μετρώντας 25 πόντους (με 10/12 δίποντα και 5/7 βολές), 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Μανούσος Γιαμούκης (Davidson)

Το εμπόδιο του Catholic αποδείχθηκε πολύ χαμηλό για τους "Wildcats" (102-66), με τη φανέλα των οποίων αγωνίστηκε ο Μανούσος Γιαμούκης για 4 λεπτά μένοντας άποντος (0/1 δίποντα, 0/1 τρίποντα).

Μανώλης Τσελεντάκης (NJIT)

Ο τριτοετής γκαρντ έπαιξε για 18 λεπτά στην ήττα της ομάδας του από το Saint John's (77-58), χωρίς όμως να σκοράρει αφού είχε 0/3 δίποντα και 0/2 τρίποντα, ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Κωστής Γόντικας (NYU)

Κωνσταντίνος Μήτογλου (Wake Forest)

Αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, τότε ο Κωνσταντίνος Μήτογλου θα κάνει θραύση στο NCAA. Ο 18χρονος φόργουορντ ήταν βασικός στη δεύτερη νίκη της ομάδας του, απέναντι στο Tulane (71-49). Σε 19 λεπτά πέτυχε 9 πόντους με 2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, και είχε 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 1 λάθος.

Γιώργος Αγγέλου (Saint Francis)

Οι "Red Flash" δεν τα κατάφεραν απέναντι στο Cincinnati (52-37), με τον Γιώργο Αγγέλου να πατάει παρκέ για 1 λεπτό, δίχως να καταγράψει κάτι στην στατιστική του.

Γιώργος Παπαδέας (Trinity)

Ο τεταρτοετής σέντερ αγωνίστηκε στα δύο πρώτα παιχνίδια του Trinity, μετρώντας 10 πόντους (με 5/8 δίποντα), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 4 λάθη (σε 24') στη νίκη επί του Mass. - Dartmouth, (86-83). Στην ήττα από το Salem State (102-85) είχε 3 πόντους (με 1/5 δίποντα και 1/2 βολές), 3 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 13 λεπτά συμμετοχής.

Πηνελόπη Παυλοπούλου (Washington State)

Άννα Νίκη Σταμολάμπρου (Robert Morris)

Παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε για 39' σημειώνοντας 21 πόντους (με 4/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 1/5 βολές), μαζεύοντας 7 ριμπάουντ, μοιράζοντας 2 ασίστ και κάνοντας 2 κλεψίματα, η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα των "Colonials" από το Iowa με 85-67.

Ρία Πατεράκη (Texas Woman's)

Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός για το κολέγιο της Ρίας Πατεράκη, με την τεταρτοετή φόργουορντ να έχει 13 πόντους (με 4/15 δίοπντα, 1/1 τρίποντα και 2/2 βολές), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος, 1 τάπα και 1 κλέψιμο σε 36' συμμετοχής στην ήττα από το Emporia State (76-61). Στη νίκη επί του Adams State (79-47) πάντως, δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά. Είχε 6 πόντους (με 3/4 δίποντα και 0/1 βολές), 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 23' συμμετοχής.

Ανθή Χατζηγιακουμή (Florida Gulf Coast)

Οι "Eagles" κέρδισαν το George Washington (88-75), με την Ανθή Χατζηγιακουμή να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση. Πιο συγκεκριμένα, η τεταρτοετής παίκτρια είχε 17 πόντους (με 5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 1/3 βολές), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα, 1 κλέψιμο και 3 λάθη στα 21' που βρέθηκε στο παρκέ.

Σοφία Γεωργιάδη (NYIT)

Χρόνο συμμετοχής και στα δύο πρώτα παιχνίδια της νέας χρονιάς πήρε η Σοφία Γεωργιάδη. Στη νίκη επί του Pace (70-65) είχε 2 πόντους (0/1 δίποντα, 2/3 βολές), 2 ριμπάουντ και 1 λάθος στα 6 λεπτά που πάτησε παρκέ, ενώ στην ήττα από το Adelphi (83-67) είχε 7 πόντους (1/4 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 2/4 βολές), 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 15 λεπτά συμμετοχής.

Βασιλική Τάρλα (Our Lady of the Lake University)

Χριστιάνα Γεροστέργιου (Maine)

Η ομάδα της μπορεί να μην τα κατάφερε καλά στις δύο πρώτες αναμετρήσεις της νέας χρονιάς, αλλά η πρώην παίκτρια του Ηρακλή είχε θετική παρουσία. Απέναντι στο Bryant (ήττα με 65-52) είχε 3 πόντους (με 1/2 τρίποντα) και 1 κλέψιμο σε 4 λεπτά συμμετοχής, ενώ κόντρα το LIU Brooklyn (νίκη με 65-59) έμεινε άποντη (με 0/1 δίποντα και 0/2 τρίποντα), υποπίπτοντας σε 2 λάθη στα 13 λεπτά που αγωνίστηκε.

Μελίνα Κόλλια (Maine)

Στη νίκη επί του Goldey - Beacom (62-52) είχε 1 ριμπάουντ στα 5 λεπτά που πάτησε παρκέ, ενώ με το Post (νίκη με 72-57) είχε 4 πόντους (με 1/1 δίποντα και 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 λάθη σε 9 λεπτά συμμετοχής.

Βασιλική Λούκα (UNBC)

Κόντρα στο UVF (ήττα με 83-57) είχε 7 πόντους (με 3/6 δίποντα, 1/2 βολές), 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 5 λάθη σε 31 λεπτά, ενώ, τέλος στην ήττα με 81-57 από το ίδιο κολέγιο μέτρησε 13 πόντους (4/11 δίποντα, 5/6 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες και 5 λάθη σε 32' παρουσίας στο παρκέ.