NCAA

Τι έκαναν οι Ελληνίδες του NCAA

Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου είχε εξαιρετική παρουσία στους αγώνες του Robert Morris, την ώρα που η Σοφία Ερμείδου έκανε ντεμπούτο με το University of Bridgeport. Διαβάστε στο Sport24.gr αναλυτικά τι έκαναν οι Ελληνίδες.

Το δίδυμο των Άννας Νίκης Σταμολάμπρου και Βασιλικής Λούκα είναι αυτό που ξεχωρίζει μέχρι στιγμής στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Η δεύτερη βέβαια στο κολεγιακό πρωτάθλημα του Καναδά (και όχι σε αυτό των ΗΠΑ όπως οι υπόλοιπες). Μία μέρα μετά τα αγόρια , το Sport24.gr συγκέντρωσε τα πεπραγμένα των κοριτσιών που εκπροσωπούν την Ελλάδα και σας τα παρουσιάζει.

Σοφία Ερμείδου (University of Bridgeport)

Η Σοφία Ερμείδου πραγματοποίησε το ντεμπούτο της με το University of Bridgeport, στη βαριά ήττα από το Sacred Heard (84-41), ενώ λίγες ημέρες μετά δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στην ήττα από το Caldwell (91-84).

Σοφία Γεωργιάδη (NYIT)

Δύο νίκες πανηγύρισε το NYIT της Σοφίας Γεωργιάδη την περασμένη εβδομάδα, με την νεαρή φόργουορντ/σέντερ να έχει καλή παρουσία. Ειδικά στη νίκη επί του Goldey Beacom (68-66), όπου είχε 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε μόλις 18 λεπτά συμμετοχής.

Χριστιάνα Γεροστέργιου (Maine)

Μικρό χρόνο συμμετοχής πήρε η πρώην παίκτρια του Ηρακλή στις ήττες από Massachussets (68-60) και Sacred Heart (59-58), μετρώντας μόλις έντεκα λεπτά συνολικής αγωνιστικής παρουσίας.

Ανθή Χατζηγιακουμή (Florida Gulf Coast)

Η τεταρτοετής παίκτρια του Florida Gulf Coast ήταν αρκετά καλή στις νίκες επί του FIU (97-49) και του AMUWBB (102-54), όχι όμως και στην ήττα απότ ο Auburn (72-69), όπου η ομάδα της δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ.

Μελίνα Κόλλια (Bentley)

Από τα δύο παιχνίδια που έδωσαν οι "Falcons" τις προηγούμενες ημέρες, η δευτεροετής σέντερ αγωνίστηκε μόνο στο ένα (την ήττα από το Stonehill με 81-67), καθώς δεν πάτησε παρκέ στην ήττα από το Assumption (65-62).

Βασιλική Λούκα (UNBC)

Η 18χρονη σέντερ είναι από τις καλύτερες παίκτριες του κολεγίου της, όπως απέδειξε για ακόμη μία εβδομάδα. Το γεγονός άλλωστε πως είχε νταμπλ νταμπλ στην ήττα από το Mount Royal (60-59) είναι ενδεικτικό της επίδρασης που έχει στο παιχνίδι των "Timberwolves" τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ρία Πατεράκη (Texas Woman's)

Μία ήττα και μία νίκη ήταν ο απολογισμός του Texas Woman's την περασμένη εβδομάδα, με την τεταρτοετή φόργουορντ να έχει καλή παρουσία. Στην επικράτηση επί του Saint Mary's (65-61) ήταν από τις καλύτερες παίκτριες της ομάδας της, εν αντιθέσει με όσα έγιναν στην ήττα από το Central Oklahoma (54-52).

Πηνελόπη Παυλοπούλου (Washington State)

Η 18χρονη γκαρντ ήταν αρκετά άστοχη στην ήττα του κολεγίου της από το Nebraska (82-61), ενώ είχε καλύτερη παρουσία στη νίκη επί του Seattle (82-62), σημειώνοντας έξι πόντους στο διάστημα που πάτησε το παρκέ.

Άννα Νίκη Σταμολάμπρου (Robert Morris)

Είναι γνωστό πλέον πως η δευτεροετής πόιντ γκαρντ είναι η καλύτερη παίκτρια των "Colonials" φέτος, όπως αποδείχθηκε από τους αριθμούς της στους αγώνες με Illinois (ήττα με 66-48) και UMBC (νίκη με 84-60).

Βασιλική Τάρλα (Our Lady of the Lake University)

Δύο ήττες γνώρισε η Βασιλική Τάρλα την περασμένη εβδομάδα, αφού το Our Lady of the Lake University δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στο Oklahoma City (108-83) ούτε με αντίπαλο το Southwestern Christian (79-63). Σε αμφότερες αναμετρήσεις είχε μεγάλο χρόνο συμμετοχής.

Ραφαέλλα Αγγελίδου (Howard Texas)

Η ομάδα της πρώην παίκτριας του ΠΑΟΚ ηττήθηκε (στις 22/11) το Hill College με 56-42, ενώ δύο μέρες μετά (24/11) δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στο Ranger College (70-65). Στατιστικά για το πρώτο παιχνίδι δεν υπάρχουν, ενώ στο δεύτερο πάτησε παρκέ για 22 λεπτά, έχοντας 10 πόντους (4/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές) και 5 ριμπάουντ).

Στεφανία Σιδέρη (Portland)

Η Στεφανία Σιδέρη δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στα δύο παιχνίδια των "Pilots" αφού δεν πάτησε παρκέ στις ήττες από Cal State Northridge (45-41) και Cal Poly (76-67).