NCAA

Τι έκαναν οι Έλληνες του NCAA

Το Sport24.gr κάνει την πρώτη σύνοψη της ελληνικής δράσης στο κολεγιακό πρωτάθλημα, για το νέο έτος. Ποιοι ξεχώρισαν και ποιοι συνεχίζουν σε "υψηλές πτήσεις".

Το νέο έτος ήρθε με πολλούς αγώνες στο κολεγιακό πρωτάθλημα, μιας και η δράση δεν σταμάτησε λεπτό. Οι περισσότεροι εκπρόσωποι της χώρας μας πέρασαν τις πρώτες ημέρες του 2015 στα παρκέ, με κάποιους εξ αυτών να κάνουν τη διαφορά.

Διαβάστε στο Sport24.gr αναλυτικά όσα έκαναν οι Έλληνες που αγωνίζονται στο κολεγιακό πρωτάθλημα, τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Βαγγέλης Μπέμπης (Iona)

Ο πρωτοετής γκαρντ αγωνίστηκε για πέντε λεπτά στη νίκη των "Gaels" επί του Siena (86-72), χωρίς πάντως να σκοράρει, ενώ, αντίθετα, δεν πήρε χρόνο συμμετοχής την ήττα από το Massachusetts (87-82).

Γιάννης Δημακόπουλος (UC Irvine)

Μία νίκη και μία ήττα μέτρησαν οι "Eaters" αυτή την εβδομάδα. Κέρδισαν το Hampden Sydney με 82-53 και ηττήθηκαν από το New Mexico State με 70-67. Ο Γιάννης Δημακόπουλος πήρε σημαντικό χρόνο συμμετοχής σε αμφότερες αναμετρήσεις, σκοράροντας συνολικά δέκα πόντους.

Κωνσταντίνος Μήτογλου (Wake Forest)

Η παρουσία του πρώην παίκτη του Άρη στα δύο παιχνίδια αυτής της εβδομάδας με Princeton (νίκη με 80-66) και Louisville (ήττα με 85-76) ήταν εξαιρετική. Στο πρώτο μάλιστα "άγγιξε" το νταμπλ νταμπλ αφού είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ στο δεύτερο έμεινε στους 6 πόντους και τα 4 ριμπάουντ.

Μανώλης Τσελεντάκης (NJIT)

Ο μαθητής/αθλητής του NJIT είχε χρόνο συμμετοχής στις νίκες επί του Saint Francis (77-65) και του UMBC (70-55), πετυχαίνοντας συνολικά 5 πόντους και μαζεύοντας 3 ριμπάουντ.

Κόρεϊ Πέτρος (Oakland)

Οι "Golden Bears" ήταν εξαιρετικοί απέναντι στο Valparaiso (νίκη με 89-75), με τον ομογενή φόργουορντ/σέντερ να βάζει τη "σφραγίδα" του στο θετικό αποτέλεσμα. Πως; Με τους 8 πόντους που πέτυχε, τα 12 ριμπάουντ που μάζεψε και τις 4 ασίστ που μοίρασε.

Τάσος Φιλίππου (Curry College)

Η ομάδα του πρωτοετή γκαρντ δεν τα κατάφερε απέναντι στο Brandeis (ήττα με 75-46), με τον ίδιο να σκοράρει δύο πόντους και να μαζεύει δύο ριμπάουντ στα έντεκα λεπτά που αγωνίστηκε.

Κωστής Γόντικας (NYU)

Οι "Violets" πέτυχαν το 3/3 αυτή την εβδομάδα, καθώς κέρδισαν κατά σειρά το Becker (84-61), το Gettysburg (60-44) και το Bridgewater (78-73). Ο τριτοετής φόργουορντ/σέντερ ήταν εξαιρετικός, όπως φαίνεται και από τη βράβευσή του .

Στιβ Σπύρου - Γιώργος Παπαδέας (Trinity)

Το ελληνικό δίδυμο του Trinity είχε καλή παρουσία στις νίκες με MCLA (76-72) και Berkeley (78-63), με τον Γιώργο Παπαδέα να ξεκινά μάλιστα στη βασική πεντάδα στο δεύτερο παιχνίδι.

Γιώργος Τσαλμπούρης (Iowa State)

Ο ύψους 2μ17 πάουερ φόργουορντ πήρε χρόνο συμμετοχής στην επιβλητική νίκη επί του Mississippi Valley State (83-33), σκοράροντας δύο πόντους. Αντίθετα, δεν αγωνίστηκε στην ήττα από το South Carolina (64-60).

Ανδρέας Κατωπόδης - Γεράσιμος Κουτούφας (Mansfield)

Από το έτερο ελληνικό δίδυμο του NCAA, μόνο ο Ανδρέας Κατωπόδης πήρε χρόνο συμμετοχής απέναντι σε Slippery Rock (νίκη με 82-72) και Edinboro (νίκη με 66-64). Ο Γεράσιμος Κουτούφας δεν αγωνίστηκε σε αμφότερες αναμετρήσεις.