NCAA

Περίπατος για το Όρεγκον του σούπερ Ντόρσεϊ

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πέτυχε 24 πόντους και το Oregon νίκησε εύκολα το Iona 93-77 στον πρώτο γύρο του Τελικού Τουρνουά του NCAA.

Οι εκπλήξεις αποτελούν σύνηθες φαινόμενο στο Τελικό Τουρνουά του NCAA. Το Oregon, πάντως, δεν είχε καμία διάθεση να μπει σε αυτήν την κατηγορία απέναντι στο σαφώς υποδεέστερο Iona. Οι αθλητικοί Ducks κυριάρχησαν σε κάθε τομέα του παιχνιδιού από το πρώτο ημίχρονο και νίκησαν πολύ εύκολα το Iona με 93-77, παίρνοντας δια περιπάτου την πρόκριση για τη φάση των “32”.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έδωσε από νωρίς το σύνθημα, πέτυχε 9 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά και το Oregon προηγήθηκε με 15-8 και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο παιχνίδι, παρότι στο 12' είδε το Iona να ρίχνει τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο. Το Oregon συνήλθε γρήγορα, έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 18 πόντων (55-37) και επέκτεινε τη διαφορά μέχρι το +27 στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης (65-38 στο 22'). Οι Gaels δεν έριξαν ποτέ τη διαφορά κάτω από τους 13 πόντους (83-70 στο 34' και 86-73 στο 36') στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, όσα τρίποντα κι αν έβαλαν στο δεύτερο ημίχρονο...

Πρώτος σκόρερ των Ducks o Ντόρσεϊ

Για έναν ακόμα αγώνα ο Ντόρσεϊ ήταν ένας από τους κορυφαίους παίκτες των Ducks. Για την ακρίβεια, ο πρώτος σκόρερ τους. Ο Έλληνας σούτινγκ γκαρντ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 24, έχοντας 7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/6 ελεύθερες βολές, 5 ριμπάουντ και 4 λάθη στο χρόνο που αγωνίστηκε. Οι Πρίτσαρντ (16π., 6/10σ.), Μπελ (17π., 7/8δ., 10ρ.) και Μπρουκς (18π.) σημείωσαν επίσης διψήφιο αριθμό πόντων για το Oregon, το οποίο θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση του τουρνουά τον νικητή του αγώνα Κρέιτον-Ρόουντ Άιλαντ.

Από τη μεριά του Iona, ο Τζόρνταν Γουάσινγκτον πέτυχε τους 13 από τους πρώτους 17 πόντους της ομάδας του και τελείωσε το ματς με 22 (και 11 ριμπάουντ), ενώ πολύ καλός ήταν και ο Σαμ Κασέλ τζούνιορ (γιος του παλιού άσου των Ρόκετς), που είχε 16 πόντους.