ΤΟΥΡΚΙΑ

Σόου της Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε πήρε το μάξιμουμ από τους ψηλούς τους, κατά την επίσκεψη στην έδρα της Ιστανμπούλ (60-95). Τι άλλο έγινε στην 7η αγωνιστική της Τουρκίας, που ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγή πριν τα τζάμπολ.

Η Φενέρμπαχτσε δεν έζησε το παραμικρό άγχος, κατά την επίσκεψη της στο "σπίτι" του Ζακ Ράιτ (την έδρα της Ίστανμπουλ), στην 7η αγωνιστική της τουρκικής λίγκας.

Πριν το τζάμπολ όλων των αγώνων, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, για τη δολοφονία του Μάρκο Ίβκοβιτς, οπαδού του Ερυθρού Αστέρα, στην Κωνσταντινούπολη.

Μετά το 42-69 του ημιχρόνου, μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 33 πόντων (47-80) και απλά ολοκλήρωσε τη δουλειά (60-95). Ο Σεμίχ Ερντέν ηγήθηκε των σκόρερ, με 27π., ενώ κατέβασε και 6 ριμπ., ο Μπιέλιτσα πρόσθεσε 18π., ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μπογκντάνοβιτς (13π.) και Σαβάς (11π.). Ο Γκούντελοκ αρκέστηκε στα 11.15'' συμμετοχής και τους 4 πόντους. Για τους γηπεδούχους (2-5), ο Ράιτ έφτασε τους 19π. και ο Στέφενς πρόσθεσε 18π. και 8 ριμπ.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έχει πια για ρεκόρ το 6-1 και είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Μετά την επιτυχία επί του ΠΑΟΚ, η Καρσίγιακα (4-3) επιβλήθηκε της Τουρκ Τέλεκομ (76-65), η Νταρουσάφακα ανανέωσε το ρεκόρ σε 5-2, με το 88-68 επί της Τραμπζνοσπόρ (1-6), ομάδα που ανέλαβε ο Νέναντ Μάρκοβιτς και η Γκαζιάντεμπ του Γιούρι Ζντοβτς (3-4) έχασε στην επίσκεψη της στην Προύσα (93-76).

Το ματς της Γαλατασαράι με την Μπεσίκτας ξεκινά στις 21.00, ενώ η Αναντολού Εφές (4-2) παίζει τη Δευτέρα (24/11) στην Κολεϊλέρ (3-3).