ΤΟΥΡΚΙΑ

Ο Ίβκοβιτς νίκησε τον Ομπράντοβιτς

Η Αναντολού Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς νίκησε στο γήπεδο της την Φενέρμπαχτσε του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς με σκορ 93-84, έχοντας για κορυφαίο τον Τόμας Ερτέλ (21π, 5ασ, 4ρ).

Στο μεγάλο παιχνίδι του τουρκικού πρωταθλήματος, η Αναντολού Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς, νίκησε την Φενέρμπαχτσε του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς με σκορ 93-84, σε ένα ματς διαφήμιση για το μπάσκετ. Πλέον, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στον βαθμολογικό πίνακα της λίγκας με 8 νίκες και 3 ήττες.

Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο "δαιμόνιος" Γάλλος γκαρντ, Τόμας Ερτέλ, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους (4/6 τρίποντα), 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Τζέισον Γκρέιντζερ με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από τους ηττημένος ξεχώρισε ο Μπόμπι Ντίξον (25π, 1ασ), ενώ ο Σλούκας σε περίπου 17 λεπτά συμμετοχής είχε 10 πόντους και 1 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να προχωρούν πόντο-πόντο στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει Εφές και Φενέρμπαχτσε ισόπαλες με σκορ 50-50. Οι γηπεδούχοι, ουσιαστικά, "καθάρισαν" το ματς στην τέταρτη περίοδο, όταν και κατάφεραν να ξεφύγουν στο 37'΄με +12 (78-66). Οι φιλοξενούμενοι προς το τέλος προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά, αλλά στο 83-77 (1'47'' πριν την λήξη), ο Ντίξον αστόχησε σε τρίποντο. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς στη συνέχεια διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα της, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 93-84.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 50-50, 70-64, 93-84

Εφές (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, Μπράουν 12(5ρ), Οσμάν 3(1), Σάριτς 9, Κορκμάζ 13(3/5τρ), Γκρέιντζερ 18(1τρ, 7ρ, 6ασ), Ερτέλ 21(4/6τρ, 4ρ, 5ασ), Ντίμπλερ 11(1), Κοσούτ, Ντάνστον 5, Ντουβερίουγλου 1

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Χερσέκ, Ούντοχ 6(3/11δ, 9ρ), Μαχμούτογλου, Μπογκντάνοβιτς 12(1), Σλούκας 10(3/3δ, 1/1τρ), Ουγκουρλού, Βέσελι 16(6ρ), Κάλινιτς, Ντίξον 25(5/11τρ), Ντατόμε 15(2τρ, 5ρ)