ΜΠΑΣΚΕΤ

Πέρασε από το Μπιλμπάο η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε στο Μπιλμπάο την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη με 72-65. Διαβάστε λεπτομέρειες.

Σε ένα παιχνίδι που είχε... άρωμα Ευρώπης, καθώς τόσο η Μπαρτσελόνα, όσο και η Μπιλμπάο βρίσκονται στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, οι Καταλανοί ήταν εκείνοι που πήραν τη νίκη.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε της Μπιλμπάο εκτός έδρας με 72-65, πραγματοποιώντας δυναμικό ξεκίνημα και διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 6-23 για τους φιλοξενούμενους, ενώ το ημίχρονο βρήκε την Μπαρτσελόνα στο +16 (28-44).

Στην τρίτη περίοδο η Μπιλμπάο αντέδρασε, όμως δεν κατάφερε να ισορροπήσει το ματς για να γνωρίσει τελικά την ήττα με 65-72 από τους Καταλανούς.

Τα αποτελέσματα: Λαγκούν Άρο - Εστουδιάντες 103-81, Ομπραντόριο - Ρεάλ Μαδρίτης 69-83, Γκραν Κανάρια - Μανρέσα, Μπίλμπάο - Μπαρτσελόνα 65-72.