ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκη της Κάχα στην παράταση και 2-1

Σπουδαία νίκη για την Κάχα Λαμποράλ η οποία επικράτησε στην παράταση με σκορ 82-79 της Ρεάλ Μαδρίτης στο τρίτο ματς των ημιτελικών

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος, έκανε η Κάχα Λαμποράλ η οποία νίκησε μέσα στην έδρα της στην παράταση τη Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 82-79.

Ο Πάμπλο Πριτζιόνι ήταν εκείνος που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση κι έγραψε το 69-69 στο τελευταίο δευτερόλεπτο του κανονικού αγώνα, δίνοντας το φιλί της ζωής στη γηπεδούχο Κάχα.

Επόμενο ματς και πάλι στη Βιτόρια, την ερχόμενη Πέμπτη με τη Ρεάλ να αναζητά την ισοφάριση και την Κάχα την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Όλεσον με 17 πόντους, ενώ από 14 πρόσθεσαν οι Μπιέλιτσα και Τελέτοβιτς.

Η συντριπτική πλειοψηφία των ριμπάουντ που κατέληξαν στα χέρια παικτών της Ρεάλ (48 έναντι 26) δεν ήταν αρκετά για να γείρουν την πλάστιγγα υπέρ των Μαδριλένων. Ο Ροντρίγκεθ είχε 19 πόντους, ενώ ο Βελίτσκοβιτς τελείωσε το ματς με 13.