ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκη-πρόκριση της Καχασόλ επί της Μάλαγα

Η Καχασόλ έκανε την έκπληξη και πέταξε εκτός ημιτελικών του "Κόπα ντελ Ρέι" τη Μάλαγα, νικώντας με σκορ 77-65!

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη του "Κόπα ντελ Ρέι" ανήκει στην Καχασόλ του Μιλένκο Τέπιτς, καθώς ήταν η ομάδα που πήρε την πρόκριση για τους "4" της διοργάνωσης εις βάρος της Μάλαγα.

Οι Σεβιλιάνοι επικράτησαν με σκορ 77-65 μετά από ένα εκπληκτικό ματς που έκαναν και έτσι περιμένουν τον αντίπαλό τους από τον αγώνα Ρεάλ Μαδρίτης-Φουενλαμπράδα.

Η Καχασόλ είχε από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα τον έλεγχο και προηγήθηκε με 28-36 στο τέλος του ημιχρόνου, δείχνοντας τις... προθέσεις της. Με όπλο την άμυνα της η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει (34-50 στο 26').

Η αντίδραση της Μάλαγα ήρθε στο δ' δεκάλεπτο, όταν με ένα σερί 12-0 κατάφερε να μειώσει σε 61-65 στο 38ο λεπτό του αγώνα. Ωστόσο, ένα τρίποντο του Τέπιτς σε εκείνο το σημείο έδωσε και πάλι την ψυχολογία που χρειαζόταν η Καχασόλ για να καθαρίσει το ματς.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κάλογουεϊ με 16 πόντους, ενώ 13 είχε ο Μπογκντάνοβιτς.