ΜΠΑΣΚΕΤ

Μεγάλη νίκη της Μπιλμπάο επί της Μάλαγα

Σπουδαία επικράτηση για την Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη που επιβλήθηκε 82-65 της Μάλαγα και πέτυχε την 5η της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα!

Πήρε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής η Μπιλμπάο, καθώς επικράτησε με 82-65 της Μάλαγα για την 6η αγωνιστική της ισπανικής λίγκας.

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη πήρε έτσι τη νίκη κι έφτασε φέτος αισίως τις 5, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 20 λεπτά, καθώς ο Χάμιλτον έσπασε το ταμπλό στο 22ο λεπτό μετά από εντυπωσιακό κάρφωμα.

Ήταν άλλωστε και ο πρωταγωνιστής για τη Μπιλμπάο, πετυχαίνοντας 19 πόντους και συγκεντρώνοντας 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Στην παράταση κρίθηκε ο αγώνας της Μανρέσα με τη Λαγκούν Άρο. Η ομάδα του Μανώλη Παπαμακάριου επικράτησε με 89-88 της Μανρέσα με τον Έλληνα παίκτη να πετυχαίνει 6 πόντους. σε 22 λεπτά συμμετοχής. Η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε με το σκορ στο 74-74.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής: Φουενλαμπράδα - Μπανταλόνα 80-82, Βαγιαδολίδ - Εστουδιάντες 86-81, Καχασόλ - Βαλένθια 73-82, Μπιλμπάο - Μάλαγα 82-65, Μανρέσα - Λαγκούν Άρο 88-89 (74-74), Μούρθια - Ρεάλ Μ. 64-79, Σαραγόσα - Ομπραντόιρο 76-58, Κανάριας - Γκραν Κανάρια 71-76.