ΜΠΑΣΚΕΤ

Δεύτερη ήττα για Μπαρτσελόνα!

Η Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη και των Κώστα Βασιλειάδη, Νίκου Ζήση ανάγκασε την Μπαρτσελόνα στη δεύτερη ήττα της στο ισπανικό πρωτάθλημα, καθώς έφτασε στη νίκη με 78-77! Εύκολα η Εστουδιάντες την Λαγκούν Άρο (83-71).

Η Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ανάγκασε τη Μπαρτσελόνα στην δεύτερη ήττα της στο ισπανικό πρωτάθλημα (78-77)!

Οι Βάσκοι παρότι δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση (22-27 α΄δεκ.) και βρέθηκαν στο -6 με τη λήξη του ημιχρόνου (37-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως τα πάντα άλλαξαν. Η Μπιλμπάο ανέβασε την απόδοση της και με αιχμή του δόρατος τον Νίκο Ζήση πέρασε μπροστά στο σκορ (57-50). Στην τέταρτη περίοδο η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να γυρίσει το εις βάρος της σκορ, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα δύο ημέρες πριν από το φιλικό με το Ντάλας.

Ο Νίκος Ζήσης ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους, ενώ ο Βασιλειάδης είχε 10 πόντους. Για την Μπαρτσελόνα το ντεμπούτο τους στο πρωτάθλημα έκαναν οι Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και Χουάν Κάρλος Ναβάρο.

Στο άλλο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την δεύτερη αγωνιστική, η Εστουδιάντες επικράτησε στην έδρα της Λαγκούν Άρο με 83-71.