ΜΠΑΣΚΕΤ

Απίστευτο τρίποντο Χουέρτας και 1-0!

VICTOR SALGADO

Η Μπαρτσελόνα πήρε τον πρώτο τελικό κόντρα στη Ρεάλ με 81-80, έπειτα από ένα απίστευτο buzzer-beater του Μαρσελίνιο Χουέρτας (video)!

Η Μπαρτσελόνα έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, έπειτα από ένα απίστευτο buzzer-beater του Μαρσελίνιο Χουέρτας (81-80)!

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ κατάφεραν να σημειώσουν την πρώτη νίκη στους ισπανικούς τελικούς, επιστρέφοντας από το -17 (43-60).

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας με ένα απίστευτο buzzer-beater διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ευστοχώντας στο μοναδικό του σουτ στην αναμέτρηση.

Από τους νικητές ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ ο Εράζεμ Λόρμπεκ είχε 18 πόντους. Για την Ρεάλ Μαδρίτης Ο Κάρολ είχε 18 πόντους και ο Άντε Τόμιτς 17.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους απέναντι στη Μπαρτσελόνα. Η Βασίλισσα βρήκε λύσεις από τη γραμμή των 6μ.75 με τον Κάρολ και έκλεισε την πρώτη περίοδο του πρώτου τελικού με 20-15.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με τη βοήθεια του κόσμου τους προσπάθησαν να ανεβάσουν την απόδοση τους και να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση, όμως και πάλι ο Κάρολ διατηρούσε τη Ρεάλ Μαδρίτης μπροστά στο σκορ. Έτσι, το ημίχρονο βρήκε τη Ρεάλ στο +6 (37-43).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης απέναντι στους Καταλανούς, οι οποίοι δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να πλησιάσουν στο καλάθι της Μπαρτσελόνα. Με αυτόν η Βασίλισσα κατάφερε να ξεφύγει με 60-43, λιγότερο από τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, πάντως κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά και να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο -12 (54-66).

Η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 61-71, αλλά ο Ροντρίγκεθ με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων για τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο θα κάνει το 61-74, με τη Ρεάλ να έχει 8/11 τρίποντα στο 33'!

Στα τελευταία δέκα λεπτά, όμως της αναμέτρησης ήρθαν τα πάνω - κάτω... Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους κατακόρυφα και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια και μετά το άστοχο σουτ του Σέρχιο Γιουλ ο Μαρσελίνιο Χουέρτας θα διαμορφώσει το τελικό σκορ (81-80), με τους παίκτες της Μπαρτσελόνα να γίνονται ένα κουβάρι!

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-43, 54-66, 81-80.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 3(1), Ναβάρο 21(4), Ινγκλς 2, Έιντσον 6, Μάικλ 17, Ουάλας, Λόρμπεκ 18(2), Βάθσκεθ 3, Ν'Ντονγκ 9.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ροντρίγκεθ 7(1), Γιουλ 11(1), Κάρολ 18(4), Πόσιους, Σουάρεθ 1, Σινγκλέρ 11(1), Μίροτιτς 7(1), Βελίτσκοβιτς 5, Τόμιτς 16, Ρέγιες 4, Μπέγκιτς.