VTB LEAGUE

Ολική επαναφορά για την ΤΣΣΚΑ!

Την πρόκριση στα ημιτελικά της VTB-League πήρε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας η οποία γύρισε τη σειρά από το 0-2 στο 3-2 με αντίπαλο την Λοκομοτίβ Κουμπάν, νικώντας στο 5ο παιχνίδι με 84-65

Με χαρακτηριστική ευκολία πήρε την 3η νίκη της η ΤΣΣΚΑ κόντρα στη Λοκομοτίβ Κουμπάν, στον πέμπτο μεταξύ τους αγώνα.

Οι Ρώσοι επικράτησαν με 84-65 της Λοκομοτίβ και πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά της VTB-League. Εκεί τους περιμένει η Ούνιξ Καζάν του Αντρέα Τρινκέρι και των Ελλήνων παικτών.

Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στο γ' δεκάλεπτο, με ένα επιμέρους 11-4, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξέφυγε με 51-37, χτίζοντας διαφορά 14 πόντων! Το επιμέρους σκορ στο γ' δεκάλεπτο έφτασε το 25-13 και ξέφυγε με 19 πόντους (65-46) στο 30ό λεπτό, έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 40-33, 65-46, 84-65

ΤΣΣΚΑ: Τεόντοσιτς 12 (2), Γκούντουμακ, Φριντζόν 4, Πάργκο 6, Κρστιτς 18, Ουίμς 11(1), Ζοζούλιν, Βορόντσεβιτς 15(3), Καούν 4, Κριάπα 10, Χάινς 2.

Λοκομοτίβ Κουμπάν: Γκριγκόριεφ 3(1), Μπράουν 10, Ουίλιαμς 1, Χέντριξ 3, Καλνιέτις 7(1), Λικχοντέι 18(4), Ζούμπκοφ 10(1), Ζουκάνεν 3, Μάριτς, Πονκρασόφ 5(1), Σίμον 5(1).