ΠΑΟΚ

Το... αγαπημένο του τελευταίο λεπτό

ΠΑΟΚ πανηγυρική

Ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Καντού βρήκε τον... τρόπο να "αντιδράσει" στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, κάτι που έχει επαναλάβει και σε άλλα ματς στο αντίστοιχο χρονικό σημείο. Διαβάστε και θυμηθείτε.

Οπως έγινε στο ματς με την ΑΕΚ, έτσι και στον αγώνα με την Καντού, ο ΠΑΟΚ παρ' ότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κατάφερε να κερδίσει. Ο "Δικέφαλος" "γύρισε" το παιχνίδι, αν και έχανε με 9 πόντους (67-76) στο 38'.

Στο τελευταίο λεπτό, όλα ήταν υπέρ της ιταλικής ομάδας αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να "αρπάξει" την νίκη.

Ο Κάρτερ στα 40'' μείωσε σε 75-76, ο Τζόνσον-Οντομ μετά από φάουλ που κέρδισε, "έγραψε" το 75-77 στα 17'' και ο Δέδας στα 10'' διαμόρφωσε το 78-77. Στην τελευταία επίθεση των Ιταλών ανέλαβε δράση ο Σαλούστρος καθώς έκλεψε και έτσι ο "Δικέφαλος" κέρδισε.

ΠΑΟΚ με μέταλλο νικητή...

Οι "ασπρόμαυροι" τις τελευταίες δύο σεζόν έχουν "γυρίσει" αρκετά ματς στα τελευταία λεπτά και σύμφωνα με ανθρώπους της ομάδας, αυτό ξεκάθαρα δείχνει τον χαρακτήρα και το μέταλλο νικητή που έχει αποκτήσει πλέον ο ΠΑΟΚ. Τόσο πέρυσι, όσο και φέτος, ο "Δικέφαλος" έχει ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στο φινάλε κάποιων αγώνων και σε κάποιες στιγμές αυτό έγινε παρ' ότι ήταν πίσω στο σκορ στο τελευταίο λεπτό των παιχνιδιών του.

Η... συνήθεια που ξεκίνησε από πέρυσι

Ας θυμηθούμε κάποιες περιπτώσεις ξεκινώντας από την σεζόν 2013-14... Στο εντός έδρας παιχνίδι με την Μπούντουτσνοστ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τρεις πόντους (80-83), ο Χαραλαμπίδης "έγραψε" το 82-83 και λίγα δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το ματς έγινε το 82-84 υπέρ των Μαυροβούνιων. Ο Κούπερ με τρίποντο έκανε το 85-84 στο 1'' πριν το τέλος και έτσι έδωσε την νίκη στον ΠΑΟΚ. Στον εκτός έδρας αγώνα με τον Αρη, ο Πελεκάνος με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το 68-65 στα 43'' πριν το τέλος.

Ο Κούπερ ισοφάρισε (68-68) με τρίποντο στα 28'', "έστειλε" το παιχνίδι στην παράταση και εκεί ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 75-79. Πάμε και στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι με τον Πανιώνιο για τα πλέι οφ... Ο Ντούβνιακ "έγραψε" το 74-77, στα 55'' πριν το τέλος ο Τσόχλας έκανε το 75-77 και στα 43'' ο Κούπερ με τρίποντο το 78-77. Στα 15'' ο Κάρτερ (έπαιζε πέρυσι στον Πανιώνιο) μείωσε σε 80-79, ο Χαραλαμπίδης διαμόρφωσε το 82-79 και ο ΜακΚόλουμ το 82-80. Στα 10'' ο "Μπίδης" "έγραψε" το 84-80 και εκεί το ματς "τελείωσε".

Οι φετινές περιπτώσεις που "αντέδρασε" στο τελευταίο λεπτό

Πέραν του αγώνα με την Καντού, ας θυμηθούμε φέτος (σεζόν 2014-15) άλλες τρεις περιπτώσεις (όπως κάναμε παραπάνω για την περσινή σεζόν) που ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο λεπτό των αγώνων του έχανε αλλά "αντέδρασε" και εν τέλει πήρε το θετικό αποτέλεσμα. Το Ρέθυμνο στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος δυσκόλεψε πολύ τον "Δικέφαλο"... Ο Χαραλαμπίδης είχε ισοφαρίσει σε 67-67 με τρίποντο, αλλά λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού ο Φαγιέ διαμόρφωσε το 67-69.

Στα 6'' πριν την λήξη ο "Μπίδης" ισοφάρισε σε 69-69 "κρατώντας" έτσι τον ΠΑΟΚ "όρθιο", το ματς "πήγε" στην παράταση (69-69) και ο "Δικέφαλος" τελικά κέρδισε με 88-79. Απέναντι στην Καρσίγιακα στην Τουρκία, ο ΠΑΟΚ πάλι έχανε στο τελευταίο λεπτό. Στα 16'' πριν το τέλος ο Βον μείωσε σε 65-64, ο Ντίξον στα 9'' αστόχησε στις δύο βολές, όμως πήρε το ριμπάουντ και στα 6'' έκανε το 66-64. Ο Κάρτερ στα 2'' πριν το τέλος ισοφάρισε (66-66) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, μετά είχαμε κι άλλο έξτρα πεντάλεπτο και ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 81-87.

Οσο για το παιχνίδι με την ΑΕΚ; Ο "Δικέφαλος" έχανε με 66-70 στα 28'' πριν την λήξη. Ο Τσόχλας μείωσε σε 68-70, στα 16'' ο Μιλόσεβιτς "έγραψε" το 68-71 και στα 14'' ο Κάρτερ έκανε το 70-71. Στην επαναφορά έγινε λάθος από πλευράς ΑΕΚ και στα 7'' ο Οντουμ έκανε το τελικό 73-71 αφού δεν άλλαξε κάτι στην συνέχεια. Σε κάθε περίπτωση ο ΠΑΟΚ δείχνει πως έχει... μάθει να διαχειρίζεται τις δύσκολες καταστάσεις, ακόμη κι αν τα δεδομένα δεν είναι καλά γι' αυτόν στο τελευταίο λεπτό των αγώνων του.