ΠΑΟΚ

Πρωτιά για τον ΠΑΟΚ...

Ο ΠΑΟΚ ήταν νικητής του τουρνουά που έγινε στη Δράμα καθώς στον μεγάλο τελικό κέρδισε τον Πανιώνιο με 65-56

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του τουρνουά που έγινε στη Δράμα. Στον μεγάλο τελικό ο "Δικέφαλος" κέρδισε τον Πανιώνιο με σκορ 65-56, με τους "ασπρόμαυρους" να έχουν σε όλη την διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα. Μάλιστα το σύνολο του Μαρκόπουλου έφτασε μέχρι στο +15 (34-19) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά με αποτέλεσμα να πάρει αέρα 10 πόντων (16-6). Ο Πανιώνιος μείωσε στη συνέχεια και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 20-15, με τον "Δικέφαλο" να παίρνει μέχρι εκείνο το σημείο βοήθειες από τους Μπόγρη (έξι πόντους) και Τσαιρέλη (πέντε πόντους).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Μαρκόπουλου κατάφερε να "ανεβάσει" την διαφορά και αυτή να φτάσει στους 10 πόντους (27-17) ενώ μετέπειτα ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +15 (34-19).

Τελικά το ημίχρονο έληξε με 35-25 (πρώτος σκόρερ από τον "Δικέφαλο" ο Μπόγρης με 10 πόντους, ενώ πρώτοι σκόρερ του Πανιωνίου ήταν οι ΜακΚόλουμ και Λάνγκφορντ με επτά πόντους ο καθένας).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο "Δικέφαλος" ήταν σταθερά μπροστά (43-31 και 45-35) κρατώντας σε... απόσταση τους "κυανέρυθρους". Το σύνολο του Σφαιρόπουλου πάντως ανέβασε στροφές και μείωσε σε 50-44 στο 30'. Στα μέσα της τελευταίας περιόδου ο ΠΑΟΚ κέρδιζε τον Πανιώνιο με 57-49 (στο 35'), στο 38' είχε ένα +7 (58-51) και το ματς έληξε με 65-56.

Δεκάλεπτα: 20-15, 35-25, 50-44, 65-56

ΠΑΟΚ: Λιάπης, Κούπερ 4, Χαραλαμπίδης 9, Πέιν 5 (1), Τσόχλας 6, Δέδας 7 (1), Μαργαρίτης 6, Μπόγρης 12, Κασελάκης 6, Τσαιρέλης 11 (1), Βουτίστεβιτς

Πανιώνιος:ΜακΚόλουμ 16 (1), Μισέλ 9, Μοτσενίγος, Ντούβνιακ 6, Αθανασούλας 4, Μπατής 12 (1), Σαλούστρος, Μίλμπουρν, Σίμτσακ, Καβαδάς, Σπυρόπουλος, Λάνγκφορντ 9 (1)