ΠΑΟΚ

Πιο ψύχραιμος ο ΠΑΟΚ και τελικά... στον τελικό

Το ματς του ΠΑΟΚ με την Λουκόιλ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον "Δικέφαλο" να κερδίζει τους Βούλγαρους με 76-75 και να περνάει στον μεγάλο τελικό του τουρνουά της Δράμας όπου θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο

Σε ένα ματς για... γερά νεύρα δεδομένου πως ήταν ντέρμπι καθ' όλη την διάρκειά του, ο ΠΑΟΚ κέρδισε την Λουκόιλ με 76-75.

Ετσι ο "Δικέφαλος" στο τουρνουά της Δράμας θα αντιμετωπίσει στον μεγάλο τελικό την Κυριακή (στις 18.00) τον Πανιώνιο που νίκησε με 61-51 τον ΚΑΟΔ (οι Δραμινοί θα αντιμετωπίσουν τους Βούλγαρους στον μικρό τελικό).

Οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου (10-11 και 14-13). Στη συνέχεια πάντως ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι μπροστά με 27-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Λουκόιλ ισοφάρισε (29-29 και 37-37 στο 18') και το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους Βούλγαρους να προηγούνται με έναν πόντο (41-42). Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι και στο τρίτο δεκάλεπτο...

Ο ΠΑΟΚ "έχτισε" ένα +5 (60-55) αλλά στο 30' ήταν ισόπαλος με την Λουκόιλ (64-64). Στη τελευταίο περίοδο ο "Δικέφαλος" με τρίποντο του Χαραλαμπίδη μείωσε σε 68-69 και στο 35' πέρασε μπροστά με καλάθι του Μαργαρίτη (70-69). Στο 39' με τρίποντο του Τσόχλα "γράφτηκε" το 76-75 και τελικά ο ΠΑΟΚ κέρδισε με το συγκεκριμένο σκορ.

Δεκάλεπτα: 27-22, 41-42, 64-64, 76-75.

ΠΑΟΚ: Λιάπης, 2, Κούπερ 8, Χαραλαμπίδης 16 (3), Πέιν 11, Βουτσίτσεβιτς, Τσόχλας 12 (2), Δέδας 1, Μαργαρίτης 4, Μπόγρης 2, Κασελάκης 7 (1), Τσαιρέλης 13.

Λουκόιλ: Γουάιτ 13 (1), Βεργίνης 4, Τάκερ 5 (1), Μίνκοφ 2, Αβράμοφ 14 (2), Μαρκίνκοβιτς 5, Γκεοργκίεφ 9, Μπάνεφ 2, Ατσάρα 9, Λάλιτς 12.