ΠΑΟΚ

Νίκησε στην παράταση κι έμεινε "ζωντανός" ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη στο Basketball Champions League, επικράτησε στην παράταση της Γκαζιαντέπ με 77-65 κι ανέβηκε στο 3-6 στον δεύτερο όμιλο.

Ήταν ένα ματς τελικός και για τους δύο. Βλέπετε, Γκαζιαντέπ και ΠΑΟΚ ισοβαθμούσαν στο 2-6, επομένως ο ηττημένος θα έλεγε κατά πάσα πιθανότητα… αντίο στο Basketball Champions League. Τελικά, εκείνη που πανηγύρισε ήταν η ελληνική ομάδα, η οποία βρήκε τις απαραίτητες λύσεις στη διάρκεια της παράτασης κι έφτασε στο 77-65.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να περνάει τη μπάλα στον Κλάσεν -ο οποίος έπαιξε το κατά πάσα πιθανότητα το τελευταίο του παιχνίδι με την ομάδα- και γενικότερα να εκμεταλλεύεται ιδανικά τις αμυντικές αδυναμίες της τουρκικής ομάδας (16-19, 10’). Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ δυνάμωσε την άμυνα στο 14’ βρέθηκε μπροστά με 7 πόντους (25-18) κι εν τέλει στα αποδυτήρια για ημίχρονο πήρε με το σκορ 34-30 υπέρ του. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ωφελήθηκε από το γεγονός ότι Φρεϊμάνις έκανε το τρίτο του φάουλ στο 17’ κι αποσύρθηκε στον πάγκο. Μέχρι τότε, ο σέντερ της Γκαζιαντέπ είχε φορτώσει το αντίπαλο καλάθι με 11 πόντους.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, ωστόσο η υπέρ τους διαφορά δεν ξεπέρασε τους 6 πόντους κι έτσι η Γκαζιαντέπ βρήκε την ευκαιρία να ανατρέψει το σκορ. Στο 27’, με τρίποντο του Μπάλαζιτς οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 44-43. Οι παίκτες του coach Μάρκοβιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τον Κάρτερ να φτάνει τους 15 πόντους και την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 50-47. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, για αρκετή ώρα οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν χέρι-χέρι κι εν τέλει το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, αφού τα σουτ των Ραντ και Γκος δεν βρήκαν τον στόχο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος, έβγαλε όλες τις άμυνες και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 65-77.

MVP

Κανείς δεν έπαιξε ως… σταρ και το αποτέλεσμα ήρθε μέσα από την ομαδική προσπάθεια. Θα δώσουμε, όμως, τον τίτλο του MVP στους Χαραλαμπόπουλο και Ζάρα, οι οποίοι πέτυχαν καθοριστικούς πόντους στην παράταση. Συνολικά, ο νεαρός φόργουορντ είχε 11 πόντους 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ κι ο έμπειρος γκαρντ 12 πόντους με 3 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε αλλά κανείς δεν μπορεί να αγνοήσει τη ζημιά που του έκαναν οι αντίπαλοι σέντερ. Ο Κάρτερ πέτυχε 17 πόντους, ο Φρεϊμάνις 13, κοινώς είχαν 30 από τους 65 πόντους της Γκαζιαντέπ. Παράλληλα, όμως, οι νικητές δεν έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ και τελείωσαν το ματς με 46 έναντι 37 της τουρκικής ομάδας.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην καλή άμυνα που έπαιξε ο ΠΑΟΚ σε όλο το ματς, αλλά κυρίως στην παράταση. Οι νικητές δέχθηκαν 65 πόντους σε 45 αγωνιστικά λεπτά και 3 στο πεντάλεπτο της παράτασης, επομένως ήταν πρακτικά αδύνατο να ηττηθούν.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: To Karataş Şahinbey Sport Hall χωράει 6.400 θεατές, αλλά γι’ ακόμα ένα ματς ελάχιστοι φίλοι της Γκαζιαντέπ βρέθηκαν στις κερκίδες. Η απογοητευτική φετινή πορεία του συλλόγου έχει κρατήσει μακριά τον κόσμο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 30-34, 50-47, 62-62, 65-77

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Μάρκοβιτς): Αρμαντ 11, Ραντ 5 (0/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάρτερ 17 (10 ριμπάουντ), Χατσιγέβα, Λάιονς 8 (6 ασίστ), Μπάλαζιτς 3, Φρεϊμάνις 13, Ογκούτ 8, Τσίνκο.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 1, Χρυσικόπουλος 5, Κρουμπάλι 5, Κόνιαρης (5 ασίστ), Τσόχλας 7, Μαργαρίτης 11 (8 ριμπάουντ), Ζάρας 12, Χαραλαμπόπουλος 11, Κατσίβελης 6 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκος 10 (6 ριμπάουντ), Τζόουνς.

Ομαδικά στατιστικά Γκαζιαντέπ: 14/37 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 19/24 βολές, 37 ριμπάουντ (9 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά ΠΑΟΚ: 15/35 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 20/29 βολές, 46 ριμπάουντ (6 επιθετικά), 18 ασίστ, 19 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνων των ομάδων: Η Γκαζιαντέπ στις 23/12 παίζει εντός έδρας με την Ιστανμπούλ, ενώ το επόμενο ευρωπαϊκό της παιχνίδι είναι προγραμματισμένο στις 10/01/18 εκτός με την Τενερίφη του Φώτη Κατσικάρη και του Κώστα Βασιλειάδη. Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη, θα παίξει στο Λαύριο στις 30/12 στο τελευταίο επίσημο ματς για το 2017, ενώ ο επόμενος αγώνας για το Basketball Champions League είναι στις 09/01 εντός έδρας με την Ορλαντίνα.

Photo Credits: Eurokinissi