ΠΑΟΚ

Νικηφόρο φιλικό για τον ΠΑΟΚ στη Βέροια

Σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στη Βέροια για φιλανθρωπικούς σκοπούς ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Φίλιππο με σκορ 51-74.

Δεύτερο φιλικό για τον ΠΑΟΚ την Κυριακή (14/9) μέσα σε διάστημα τριών ημερών, με τον "Δικέφαλο" να φτάνει στην νίκη επί του Φιλίππου Βέροιας με σκορ 51-74. Ο αγώνας αυτός ήταν... ιδιαίτερος καθώς πραγματοποιήθηκε για φιλανθρωπικούς σκοπούς και συγκεκριμένα για την ενίσχυση της προσπάθειας που κάνει η "Πρωτοβουλία για το Παιδί".

Ο Σούλης Μαρκόπουλος βέβαια μέσα και από αυτό το ματς είχε την ευκαιρία να... τσεκάρει την ομάδα του. Να σημειωθεί πως μεταξύ άλλων τιμήθηκε ο κόουτς του ΠΑΟΚ αλλά και ο Μπάνε Πρέλεβιτς και γενικώς ήταν πολύ "ζεστή" η υποδοχή προς τον "Δικέφαλο" καθώς στο γήπεδο βρέθηκαν οπαδοί του "Δικεφάλου" από τον σύνδεσμο που υπάρχει στη Βέροια.

Σερί 0-13 για τον ΠΑΟΚ μετά το 15-11

O ΠΑΟΚ ήταν... νωθρός στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, βρέθηκε να χάνει με 10-5 αλλά στην συνέχεια "ανέβασε" στροφές και στο 10' το σκορ ήταν 15-19 για τους "ασπρόμαυρους". Στο ξεκίνημα της δευτέρου περιόδου, το σύνολο του Μαρκόπουλου για τέσσερα λεπτά δεν δέχτηκε ούτε πόντο και έτσι έφτασε στο 15-24 με ένα σερί 0-13 μετά το 15-11. Tελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε με 22-35 για τον ΠΑΟΚ.

Σταθερά μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο

Στο τρίτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 24', ο "Δικέφαλος" ξέφυγε με διαφορά 17 πόντων (28-45) και στο 30' οι "ασπρόμαυροι" ήταν μπροστά με 35-51 έχοντας μέχρι εκείνη την στιγμή ως πρώτο σκόρερ τον Μαργαρίτη (είχε πετύχει οχτώ πόντους). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ σταθερά είχε... μεγάλη απόσταση από τον Φίλιππο και τελικά επικράτησε με 51-74.

Δεκάλεπτα: 15-19, 22-35, 35-51, 51-74

Φίλιππος Βέροιας: Πεταλωτής 1, Κυριακού, Τραϊανός 21 (2), Δεληγιώργης 1, Πλιούκας 6, Γκιουλέκας 5 (1), Κασαμπαλής 5, Αργύρης 6, Τριχόπουλος, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 6, Σιδηρόπουλος

ΠΑΟΚ: Κάρτερ 5, Χαραλαμπίδης 7 (1), Κακαρούδης 8 (1), Τσόχλας 8 (1), Δέδας, Κώττας 3, Μαργαρίτης 10 (1), Βον 9, Οντουμ 4, Λάνγκφορντ 11, Λιάπης 3 (1), Σαλούστρος 6 (1)