ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός-ΤΣΣΚΑ 67-68

Με... τετράποντο, στο 1'' πριν τη λήξη, ο Βιτάλι Φριντζόν χάρισε στην ΤΣΣΚΑ, τη νίκη επί του Παναθηναϊκού (67-68). Έναν ρόλο τον έπαιξαν το φάουλ του Γκιστ, αλλά και οι χαμένες βολές του Διαμαντίδη.

Η ΤΣΣΚΑ είχε 8'', μετά το 67-64 με 1/2 βολές του Διαμαντίδη και πρόλαβε όχι μόνο να σκοράρει, αλλά και να πάρει τη νίκη, με τον Βιτάλι Φριντζόν να σκοράρει και να κερδίζει φάουλ από τον Γκιστ (67-68). Προηγήθηκαν 2/6 βολές του Διαμαντίδη, στο τελευταίο λεπτό.

Οι Νέλσον, Σλότερ και Μαυροκεφαλίδης δεν ταξίδεψαν για τη Θεσσαλονίκη (αναρρώνουν από τραυματισμούς), ενώ η ΤΣΣΚΑ δεν είχε στο ρόστερ τον Τεόντοσιτς (θα ενσωματωθεί τη Δευτέρα 22/9) και τον Ντε Κολό. Εκτός παρκέ έμεινε και ο Ουίμς.

Ο Ιβάνοβιτς διάλεξε για την πρώτη πεντάδα τους Μποχωρίδη, Παππά, Γιάνκοβιτς, Φώτση και Μπατίστα, με τον πρώτο να κερδίζει το χειροκρότημα της ομάδας΄στην οποία αγωνιζόταν έως πέρυσι. Ο Ιτούδης προτίμησε τους Τζάκσον, Φριτζόν, Μαρκοϊσβίλι, Βορόντσεβιτς και Κάουν.

Η εκκίνηση του ματς είχε... φάουλ του Μπατίστα στο τζάμπολ, λάθη εκατέρωθεν και το 5-2, με ντράιβ του Τζάκσον. Ο Γκιστ αντικατέστησε τον Φώτση και ο Βορόντσεβιτς υπέγραψε το 4-10 -με τρεις βολές, μετά το φάουλ που κέρδισε στο τρίποντο. Ο κόουτς του ΠΑΟ εμφάνισε από πολύ νωρίς χαμηλό σχήμα που αναμένεται να χρησιμοποιηθεί πολύ φέτος (με τον Γκιστ στο "5" και τον Χαραλαμπόπουλο στο "4"), ενώ μπήκε στο ματς και ο Διαμαντίδης. Και ενώ οι "πράσινοι" είχαν 4π. σε έξι λεπτά, άρχισαν να λειτουργούν καλύτερα και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, πριν ο Χάινς με δικό του 4-0 διαμορφώσει το 8-14, πριν το 10-14 του 10λεπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Διαμαντάκο και Φώτση, στη φροντ λάιν, με τον Νίκολς να κρατά μακριά την παρέα του (15-20) και τους παίκτες της ΤΣΣΚΑ να κυνηγούν σε όλο το γήπεδο. Ο Ζοζούλιν διαμόρφωσε το 15-26 (14'), με τον Μαρκοϊσβίλι να κάνει ένα βήμα μπροστά για τους Ρώσους και να δίνει λύσεις έως το 31-22. Τα 1/7 τριπ. των "πρασίνων" δεν βοήθησαν, με τον Γιάνκοβιτς να κάνει ένα βήμα μπροστά (28-31, 18'). Με τους Γιάνκοβιτς και Χαραλαμπόπουλο στην περιφέρεια, ο ΠΑΟ έφτασε στο 32-33 και ο Τζάκσον διαμόρφωσε σκορ ημιχρόνου (32-35).

Από τα 1/7 τρίποντα, στα 7/20

Με τρίποντο του Γκιστ, οι "πράσινοι" ισοφάρισαν για πρώτη φορά στην εκκίνηση του β' ημιχρόνου (35-35). Οι νταμπλούχοι Ελλάδος παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στην άμυνα (και δη στις βοήθειες). Ο Παππάς με ελεύθερο τρίποντο, διαμόρφωσε το 42-42 (26.24''), ενώ είχε επιστρέψει και ο Μπατίστα (είχε χρεωθεί με τρία φάουλ από το α' μισό). Δια χειρός του ιδίου, ο ΠΑΟ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 27.10 (45-44). Με ένα ακόμα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Διαμαντίδη (η παρέα του έφτασε τα 5/17), διαμορφώθηκε το 48-44 (28'), με τον αρχηγό να αποχωρεί για να επιστρέψει ο Χαραλαμπόπουλος. Με διαδοχικούς πόντους του Στρέμπκοφ, η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε (48-48), πριν ο Παππάς κάνει 3/6 τα τρίποντα του (51-48) και ο Γιάνκοβιτς 1/3 τα δικά του, όπως διαμόρφωνε το σκορ του 30' (54-50).

Καλή άμυνα έως το τέλος

Όταν οι Ρώσοι έκαναν 16 τα λάθη τους, οι "πράσινοι" βρήκαν την ευκαιρία να φτάσουν στο +8 (58-50), με τον Παππά να 'χει 11 πόντους και τον Γιάνκοβιτς να 'χει φτάσει τους 10π. Μαζί με τους Φώτση, Χαραλαμπόπουλος και Μπατίστα ανέλαβαν τα της τελευταίας πράξης. Ο Ουρουγουανός κέρδιζε τις προσωπικές του μάχες έως το 60-50 (31.20). Με κλέψιμο και κάρφωμα του Νίκολς, σταμάτησε το σερί του Παναθηναϊκού στο 9-0 (60-52).

Η βολή, της βολής, ω βολή

Ένα πρόβλημα στο χρονόμετρο προκάλεσε τη δεκάλεπτη διακοπή του ματς -έως ότου αποκατασταθεί το πρόβλημα. Η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε με άμυνα ζώνης και έτσι επέστρεψε στο παιχνίδι (60-57, 34.03''). Συνέχεια δεν υπήρξε, γιατί δεν την επέτρεψε η άμυνα των "πρασίνων" που υποχρέωνε σε λάθη την "ομάδα του στρατού". Οι βολές ήταν η λύση για την ΤΣΣΚΑ, έως το 64-61 (37.37). Ακολούθησαν άστοχα τρίποντα (από Γιάνκοβιτς και Μαρκοϊσβίλι), πριν ο Μπατίστα με 1/2 βολές διαμορφώσει το 65-61 (39.06).

Τα φάουλ διαδέχονταν το ένα το άλλο, με τον Τζάκσον να είναι άστοχος αλλά ο Βορόντσεβιτς μάζεψε το ριμπάουντ, για να δώσει 1/2 βολές. Όσες και ο Διαμαντίδης, όπως διαμόρφωνε το 66-62, στα 27.8'' πριν την κόρνα της λήξης. Ο Βορόντσεβιτς έχασε το σουτ, στα 20'' πριν το τέλος, ο Μαρκοϊσβίλι έστειλε τον Διαμαντίδη στις βολές, που αστόχησε και στις δυο, πριν ο Τζάκσον μειώσει σε 66-64 (με ντράιβ).

Μαντέψτε τι έγινε. Ναι, ο Μαρκοϊσβίλι έστειλε τον Διαμαντίδη στις βολές, που με 1/2 διαμόρφωσε το 67-64, στα 08''. Ο Φριντζόν όχι μόνο σκόραρε από τα 6.75 ("πούλησε" τον Γκιστ, με προσποίηση) στο 1'' πριν την κόρνα, αλλά κέρδισε και φάουλ από τον Αμερικανό. Σκόραρε και τη βολή (67-68) και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 32-35, 54-50, 67-68.

Παναθηναϊκός (17/34 δίποντα, 7/23 τρίποντα (30%), 12/18 βολές, 30 ριμπάουντ (11 επιθετικά), 15 ασίστ και 12 μόλις λάθη): Χαραλαμπόπουλος 6, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 10π., Φώτσης 5, Παππάς 11, Διαμαντίδης 7 (2/6 βολές, 1/7 τριπ.), Γκιστ 10, Μπατίστα 11, Διαμαντάκος 5.

ΤΣΣΚΑ (19/36 δίποντα (53%), 5/17 τρίποντα (29%) και 15/17 βολές, 34 ριμπάουντ (11 επιθετικά), 7 ασίστ και 23 λάθη): Φριντζόν 13, Νίκολς 11, Τζάκσον 16, Μαρκοϊσβίλι 6 (10 κερδισμένα φάουλ), Ζοζούλιν 6, Στρεμπκόφ 4, Βορόντσεβιτς 4 (9 ριμπ.), Καούν 2, Χάινς 6.

Ιβάνοβιτς: "Λάθη σε άμυνα και επίθεση'

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς στις δηλώσεις του μετά το τέλος της αναμέτρησης φάνηκε απογοητευμένος από τον τρόπο παρουσίασής στο παρκέ, αποδίδοντας την ήττα σε αμυντικά και επιθετικά κενά.

"Ήταν ένα τυπικό παιχνίδι προετοιμασίας, πρέπει να βελτιωθούμε άμεσα. Κάναμε πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση. Το σημαντικότερο ήταν πως σήμερα φάνηκε ότι μπορούμε να βοηθηθούμε από τα νέα παιδιά που υπάρχουν στην ομάδα", ανέφερε αρχικά ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς και συνέχισε:

"Φαινόταν απίθανο να χάσουμε αυτό το παιχνίδι, αλλά τελικά χάσαμε. Έτσι είναι η ζωή. Όταν κερδίζεις μαθαίνεις, αλλά κάποιες φορές μαθαίνεις και όταν χάνεις".