ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Φοσάν-Παναθηναϊκός 66-67

Στο φιλικό ιστορικής σημασίας που έδωσε ο Παναθηναϊκός στην Κίνα, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε με 67-66 της Φοσάν, προσφέροντας και ωραίο θέαμα σε αρκετές φάσεις. Κορυφαίοι οι Μπατίστ και Γκιστ

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με σκορ 67-66 στο φιλικό που έδωσε στην Κίνα με αντίπαλο την Φοσάν ΛονγκΛάιονς, σε ένα παιχνίδι που το αποτέλεσμα μικρή σημασία είχε.

Μεγάλη σημασία αντίθετα είχε ότι ο Παναθηναϊκός έγινε η πρώτη ευρωπαϊκή ομάδα που αγωνίστηκε στην Κίνα.

Στο φιλικό που έδωσε ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τους Φώτση, Μαυροκεφαλίδη, Μπράμο, Ούκιτς, Ματσιούλις Λάσμε, όμως είχε σε εξαιρετική βραδιά τους Μάικ Μπατίστ και Τζέιμς Γκιστ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Κάρι, Παππά, Διαμαντίδη, Σανγκ, Μπατίστ. Ο Κινέζος κάρφωσε για το 2-0 και χειροκροτήθηκε από τους συμπατριώτες του, ενώ ο Μάικ Μπατίστ με πέντε συνεχόμενους πόντους έγραψε το 3-7. Οι αλλαγές ήταν συνεχείς από τον Πεδουλάκη ο οποίος μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα, είχε αλλάξει σχεδόν ολόκληρη την πεντάδα του. Αν και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 10-15, τελικά δέχτηκε ένα σερί 7-0 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 17-15 για τη Φοσάν.

Οι Κινέζοι εξακολούθησαν να έχουν το προβάδισμα με το σκορ στο 24-19 στο 15', ωστόσο οι "πράσινοι" αντέδρασαν και με τον Τζέιμς Γκιστ να είναι εκπληκτικός στις δύο άκρες του γηπέδου πέρασαν μπροστά με 24-28! Μία ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Κάρι και Γκιστ έκανε το σκορ 25-34, φέρνοντας τον Παναθηναϊκό στο +9, ενώ η Φοσάν μείωσε σε 29-34 στο ημίχρονο. Πρώτος σκόρερ για τους "πράσινους" ήταν ο Μπατίστ με 13 πόντους και ο Γκιστ τον ακολουθούσε με 9.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μείωσαν σταδιακά τη διαφορά και πέρασαν μπροστά με 39-38. Οι "πράσινοι" απάντησαν με τους Μπατίστ και Σανγκ που έγραψαν το 40-42. Στο 27' ο Παππάς με εντυπωσιακή προσπάθεια έκανε το 45-47 στο 27'. Οι άμυνες δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, το προβάδισμα αλλάζει συνεχώς χέρια. Έτσι μετά το 48-47, ο Παππάς έκανε το 48-49 και ο Αποστολίδης το 50-51 της γ' περιόδου.

Ο Γκιστ συνέχισε να μοιράζει τάπες και ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με 55-52 στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός άσος των "πράσινων" ήταν εξαιρετικός κι έκανε το 54-57, ενώ στην επόμενη φάση ο Διαμαντίδης χρεώθηκε με τεχνική ποινή, χωρίς να καταλάβει κάποιος για ποιο λόγο. Στα 2.30 λεπτά για το τέλος του αγώνα ο Μπατίστ έγραψε το 60-63, ενώ ο ίδιος παίκτης κάνει το 64-67 στα 38'' πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 29-34, 50-51, 66-67

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπατίστ 20, Παππάς 16(2), Σανγκ 4, Γιάνκοβιτς 4, Κάρι 8, Γκιστ 11(1), Διαμαντίδης 2, Αποστολίδης 2, Διαμαντάκος, Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης, Γκιουζέλης.