ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Το καλό "ερυθρόλευκο" δεκάλεπτο

Το μεγάλο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό πλησιάζει (27/12, 19:00) και στον Ολυμπιακό θέλουν να αξιοποιήσουν ένα από τα καλά χρονικά διαστήματα της ομάδας. Διαβάστε ποιο είναι αυτό.

Όλες οι ομάδες έχουν ένα χρονικό σημείο στο οποίο ανεβάζουν την απόδοσή τους. Ο Ολυμπιακός έχει το δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο καταφέρνει και πάιρνει διαφορές, τις οποίες συντηρεί μέχρι το τέλος του αγώνα. Η περίοδος αυτή αναμένεται να παίξει σημαντικό ρόλο και το μεγάλο παιχνίδι της ΣΚΡΑΤΣ Basket League με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό (27/12, 19:00) στο ΣΕΦ, σε ένα παιχνίδι στο οποίο αναμένεται να ξεκαθαρίσουν πολλά όσον αφορά την πρώτη θέση της κανονικης περιόδου.

Γιατί, όμως, η δέυτερη περίοδος χαρακτηρίζεται ως το δυνατό σημείο των Πειραιωτών; Σε όλο το πρωτάθλημα, μέχρι στιγμής, οι "ερυθρόλευκοι" στηρίζουν πολλά σε αυτό το χρονικό σημείο. Χειρότερη επίδοσή τους ήταν οι 10 πόντοι στην εκτός έδρας αναμέτρηση με το Ρέθυμνο, ενώ καλύτερη αυτή με την ΑΕΚ, στο κλειστό του ΟΑΚΑ, όταν σταμάτησαν στους 30 πόντους, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον "ερυθρόλευκο" πάγκο.

Στον πίνακα που ακολουθεί έχετε τη δυνατότητα να δείτε τις επιδόσεις του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο κάθε αναμέτρησης για το πρωτάθλημα.