ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Στο 17-0 και συνεχίζει ο Ολυμπιακός

Η ήττα από τον ΠΑΟΚ στο Game 2 της σεζόν 2006-'07 ήταν η τελευταία του Ολυμπιακού στα προημιτελικά. Τι ακολούθησε; Οκτώ sweep και 17 νίκες στην α' φάση των playoffs! Το Sport24.gr παρουσιάζει το "ερυθρόλευκο" σερί.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με συνοπτικές διαδικασίες την προημιτελική σειρά με τον Κόροιβο. Χθες (24/05) μέτρησε 9/12 τρίποντα ως το 23-52 του ημιχρόνου κι εν τέλει έφτασε στη νίκη με 59-91 , εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση στα ημιτελικά με 2-0 νίκες.

Ήταν η 17η συνεχόμενη νίκη στα playoffs για τους "ερυθρόλευκους" που προκρίνονται στα ημιτελικά για 10η συνεχόμενη χρονιά. Ο ΠΑΟΚ ήταν η τελευταία ομάδα που υποχρέωσε σε ήττα τους Πειραιώτες στην α' φάση των playoffs, στις 10 Μαΐου 2007! Ήταν το Game 2 της σειράς.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 85-76 στο πρώτο ματς και ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη για να τελειώσει τη δουλειά στην PAOK Sports Arena όμως ο "δικέφαλος" επιβλήθηκε με 84-80 και έκανε το 1-1. Ο Γιάννης Καλαμπόκης (26π., 5ριμπ.) ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους κόντρα στον Ολυμπιακό που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Στακ (13π.), Μπουρούση (12π.), Πεν (12π.), Ντόμερκαντ (12π.) και Άκερ (11π.).

Τι ακολούθησε εκείνου του ματς; Οκτώ sweep και 17 νίκες στην α' φάση των playoffs συμπεριλαμβανομένου του χθεσινού ματς με τον Κόροιβο, εκεί όπου ο Ολυμπιακός έκανε νέο ρεκόρ μέσα στη σεζόν με 17 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6μ.75! Να σημειωθεί πως η τελευταία φορά που αποκλείστηκαν οι Πειραιώτες στα προημιτελικά ήταν την περίοδο 2004-05, από τον Παναθηναϊκό.