ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Σίφουνας ο Ολυμπιακός που παρέσυρε την Καρσίγιακα

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στο πρώτο δεκάλεπτο (14-26), αλλά στην συνέχεια... πάτησε γκάζι, μέτρησε επί μέρους σκορ 48-20 σε 2ο και 3ο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη στο τέλος με 86-67. "Μπόμπερ" ο Αθηναίου με 17 πόντους και 5/5 τρίποντα.

Στο τέταρτο φιλικό του παιχνίδι προετοιμασίας (προηγήθηκαν εκείνα με Απόλλων, Λαύριο και Άρη), ο Ολυμπιακός νίκησε την Καρσίγιακα με 86-67 στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ, κάνοντας το "τέσσερα στα τέσσερα". Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ο "μπόμπερ" Γιάννης Αθηναίου που σημείωσε 17 πόντους στην αναμέτρηση με 5/5 τρίποντα,  αλλά και ο εξαιρετικός Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο οποίος μέτρησε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Στο παιχνίδι δεν έλαβε μέρος ο Ντάνιελ Χάκετ, καθώς ταλαιπωρείται με ίωση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στην πρώτη περίοδο, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με 10-0 στο 3', αλλά στη συνέχεια η Καρσίγιακα απάντησε με ένα επί μέρους σκορ 4-26, με τους "ερυθρόλευκους" να δείχνουν ευάλωτοι στην άμυνα και τους Τούρκους να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, παίρνοντας το προβάδισμα με σκορ 14-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες αντέδρασαν, βελτίωση την αμυντική τους προσήλωση και βρήκαν λύσεις στο σκορ,  μειώνοντας την διαφορά στον πόντο (37-38) στο ημίχρονο, στο οποίο είχε κάνει την... ζημιά ο Αμερικανός πάουερ-φόργουορντ, ΝταΤζούαν Σάμερς (14π, 5/7δ).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός... δάγκωνε στην άμυνα, περνώντας "χειροπέδες" στους παίκτες της Καρσίγιακα, οι οποίοι πέτυχαν μόλις 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Μάντζαρης και Αθηναίου συνέχισαν να "πυροβολούν" πίσω από τα 6.75, διαμορφώνοντας το 62-46 στο 30’. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους πρωταθλητές Ελλάδας να προηγούνται με +16 (62-46), μετρώντας επί μέρους σκορ 48-20 σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, σε αυτό το διάστημα, χρησιμοποίησε μαζί τους Βασίλη Σπανούλη και Έρικ Γκριν. Οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, φτάνοντας άνετα στην επικράτηση με 86-67.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 37-38, 62-46, 86-67

Ανά δεκάλεπτο: 14-26, 23-12, 25-8, 24-21

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 9 (3/5διπ, 1/2τριπ, 1ριμπ), Μπιρτς 8 (4/6βολ ,2/4διπ, 3ριμπ, 1ασ, 1κοψ), Παπαπέτρου 6 (1/1βολ, 1/3διπ, 1/3τριπ, 2ριμπ, 1ασ), Σπανούλης 2 (1/2διπ, 0/2τριπ, 1ριμπ, 5ασ, 4κλεψ), Αγραβάνης 8 (1/1βολ, 1/2διπ, 1/1τριπ, 3ριμπ, 1κοψ), Μιλουτίνοφ 11 (5/5βολ, 3/4διπ, 8ριμπ, 5ασ), Πρίντεζης 8 (4/7διπ, 0/1τριπ, 4ριμπ), Παπανικολάου 2 (1/1διπ, 0/2τριπ, 2ριμπ, 2κλεψ), Μάντζαρης 9 (0/1διπ, 3/4τριπ, 3ασ), Λοτζέσκι 6 (2/2βολ, 2/2διπ, 0/2τριπ, 1ασ), Αθηναίου 17 (1/2διπ, 5/5τριπ, 3ριμπ, 1ασ), Μαραγκός (1ριμπ), Τολιόπουλος.

Καρσίγιακα (Μάρκοβιτς): Ντίλαρντ 8 (1), Πέτγουεϊ 6, Μπαϊγκούλ 3 (1), Μπον 10, Γκιουβέν 2, Τσελέλ, Μπράουν 15 (3), Σεντούρκ 1, Σάμερς 22 (2), Ντογκάν