ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός - Λοκομοτίβ Κούμπαν 79-82

SONY DSC
SONY DSC SONY DSC

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στη Λοκομοτίβ Κούμπαν και ηττήθηκε με σκορ 82-79, ενώ βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 14 πόντους στο 27' (vid)

Κακή αντίδραση στην αντεπίθεση της Λοκομοτίβ Κούμπαν έδειξε ο Ολυμπιακός, ο οποίος ηττήθηκε με σκορ 82-79 στην πρεμιέρα του τουρνουά "Γκομέλσκι Καπ".

Ο Ολυμπιακός έκανε 22 λάθη και δεν κατάφερε να ελέγξει τον εκνευρισμό του, μετά τις δύο τεχνικές ποινές που δέχτηκε στο δ' δεκάλεπτο.

Κι όλα αυτά, παρ' ότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 60-46 στο 27ο λεπτό του αγώνα. Προφανώς, όμως, ο Γιώργος Μπαρτζώκας προτιμούσε αυτή την αντίδραση σε ένα φιλικό ματς απ' ότι στα επίσημα που ακολουθούν τις επόμενες ημέρες για Κύπελλο, πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα.

Για τον Ολυμπιακό, ο Πέρο Άντιτς δεν αγωνίστηκε καθόλου, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και προτιμήθηκε να μην αγωνιστεί, προκειμένου να μην ρισκάρει κάποιον τραυματισμό. Εξαιρετικός ο Χάινς, πάντα αποτελεσματικός ο Σπανούλης.

Την Κυριακή το απόγευμα (4μ.μ.) ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του αγώνα ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ζαλγκίρις.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 5-0 το παιχνίδι, καθώς το καλάθι του Μάριτς στο ξεκίνημα δεν μέτρησε... Το παιχνίδι ήταν νευρικό, όμως η Λοκομοτίβ για να ανοίξει το σκορ χρειάστηκε να περάσουν τέσσερα λεπτά, κάτι που ήταν απόρροια και της καλής άμυνας των "ερυθρολεύκων".

Η ομάδα του Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 12-7, όμως ο Καλάθης ισοφάρισε σε 12-12 στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο τελευταίο τρίλεπτο ο Ολυμπιακός πέτυχε μόλις 4 πόντους, δέχτηκε 8 και τελικά στη λήξη του α΄δεκαλέπτου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-16.

Ισορροπημένο παιχνίδι

Η είσοδος του Χάινς στο παρκέ, έδωσε ταχύτητα στον Ολυμπιακό, καθώς ο Αμερικανός έσπρωχνε τους συμπαίκτες του στον αιφνιδιασμό, σταματώντας τους αντιπάλους. Οι Ρώσοι ξέφυγαν και με 6 (16-22), όμως ο Ολυμπιακός με σερί 7-0 έκανε το σκορ 23-22.

Παρ' όλα αυτά, οι "ερυθρόλευκοι" ήταν αρκετά άστοχοι (με τον Σπανούλη εκτός παρκέ) και η Κούμπαν παίρνοντας πόντους από τον Τραορέ πήρε ξανά το προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ο τελευταίος έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (31-26), ενώ που έχασε και το τελευταίο σουτ ο Σλούκας έγραψε το 35-34 της ανάπαυλας.

Πάτησε γκάζι ο Ολυμπιακός και ξέφυγε

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός με τη βασική του πεντάδα (Σλούκας, Σπανούλης, Περπέρογλου, Πρίντεζης, Ντόρσεϊ), μπήκε πολύ ορεξάτος στο παρκέ. Δύο τρίποντα του αρχηγού του ήταν αρκετά για να ξεκολλήσουν (34-40), ενώ αφυπνίστηκε και ο Πρίντεζης ο οποίος βοήθησε επιθετικά.

Ο Μάντζαρης με δικό του τρίποντο έκανε το 48-39 και ο Ολυμπιακός με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα βρέθηκε να ελέγχει πλήρως το ρυθμό. Ο Χάινς ήταν ασταμάτητος και έγραψε το 60-46, στέλνοντας τον Ολυμπιακό στον +14. Ωστόσο, η Κούμπαν άρχισε σταδιακά να ροκανίζει τη διαφορά με τον Καλάθη, ενώ ο Τραορέ έκανε το 58-65 του 30ού λεπτού.

Αντεπίθεση με Μπάρον

Ο Ολυμπιακός είχε χάσει το καθαρό του μυαλό τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και σε συνδυασμό με δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές που του χρέωσαν οι διαιτητές, έχασε και το προβάδισμα. Ο Μάριτς ισοφάρισε σε 71-71 στο 35ο λεπτό και ο Μπάρον που είχε χαρίσει σημαντικά καλάθια στην ομάδα του, έγραψε το 74-71.

Η Κούμπαν βρέθηκε και στο +5 (76-71), όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει (76-76). Ο Σπανούλης έκανε το 79-78, όμως απάντησε ο Μπάρον. Στην τελευταία επίθεση ο Παπανικολάου έχασε την μπάλα και ο Ντόρσεϊ έκανε το φάουλ στον Μπάρον που έκανε το 82-79 στα 4,6'' πριν το τέλος του αγώνα. Το τρίποντο του Γκετσεβίτσιους δεν είχε τύχη κι έτσι οι "ερυθρόλευκοι" ηττήθηκαν στην πρεμιέρα του "Γκομέλσκι Καπ".

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 34-35, 58-65, 79-82

Ολυμπιακός (15/27δ, 9/26τρ, 22/27β, 17ασ, 30ρ): Χάινς 11 (4/5δ, 3/5β, 3ρ, 2ασ), Σπανούλης 18 (2/3δ, 3/6τρ, 5/5β, 6 ασ, 2λ), Περπέρογλου 10 (4/5δ, 0/2τρ, 2/2β, 3ρ, 2λ), Ντόρσεϊ 1 (0/1δ, 1/2β, 8ρ), Σλούκας 2, Μαυροειδής 2 (4ρ, 3λ), Γκετσεβίτσιους 2, Πρίντεζης 17 (4/8δ, 2/6τρ, 3/5β), Παπανικολάου 10 (1/2δ, 2/4τρ, 2/2β), Μάντζαρης 3 (1/3τρ), Κατσίβελης 3 (1/2τρ).

Λοκομοτίβ (22/42δ, 7/17τρ, 17/22β, 10ασ, 29ρ): Γκριγκόριεφ 10 (2/3τρ), Σαμπάλκιν 6, Λικχοντέι 3, Γιασάιτις 5, Μπάρον 21 (1/2δ, 3/7τρ, 10/10β), Μάριτς 10 (5/8δ, 5ρ), Τραορέ 10 (3/4δ, 4/6β, 5ρ), Καλάθης 17 (5/12δ, 2/5τρ, 1/2β, 8 ασίστ).