STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Καβάλα 113-62

Ο Ολυμπιακός χωρίς να δυσκολευτεί νίκησε την Καβάλα με 113-62, έκανε το 6x6 στο πρωτάθλημα και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς με την Αναντόλου Εφές (vid)

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε με συνοπτικές διαδικασίες το εμπόδιο της Καβάλας (113-62), σημειώνοντας την έκτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Πλέον οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στρέφουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση του ΣΕΦ με αντίπαλο της Αναντόλου Εφές... με φόντο την δεύτερη θέση του γ' ομίλου στην Ευρωλίγκα. Οι "ερυθρόλευκοι" πρόσφεραν θέαμα τελειώνοντας το ματς με 36 ασίστ!

Από τον Ολυμπιακό πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Γιώργος Πρίντεζης και Κώστας Παπανικολαου, ενώ και ο Τζος Πάουελ έκανε καλό παιχνίδι, δείχνοντας ότι προσαρμόζεται σιγά - σιγά στη νέα του ομάδα.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός επέβαλε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό του και δεν δυσκολεύτηκε να αποσπαστεί της Καβάλας. Οι "ερυθρόλευκοι" ξέφυγαν με 16-2 για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με ένα μικρό σερί 7-0 και να μειώσουν σε 16-9, περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο, όμως οι Πειραιώτες θα κάνουν και εκείνοι ένα σερί 7-0, ανεβάζοντας την διαφορά στους 16 πόντους (23-9).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα θα συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό και θα καταφέρουν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 20 πόντων απέναντι στην Καβάλα (34-14), ύστερα από τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου και καλάθι του Κωστα Παπανικολάου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και αύξησε σταδιακά την διαφορά του από τους παίκτες του Δημήτρη Γαλάνη. Ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους με δύο εύστοχες βολές έκανε 58-24, δύο λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.

Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα 41 πόντων (67-26) κόντρα στην Καβάλα, έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους.

Δεν ανησύχησε

Οι "ερυθρόλευκοι" στο τρίτο δεκάλεπτο δεν ανησύχησαν απέναντι στην Καβάλα, με τον Τζος Πάουελ να κάνει το 74-26 στο 23ο λεπτό του αγώνα με δύο εύστοχες βολές. Οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Κώστα Παπανικολάου έκαναν το 85-29, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +52 απέναντι στην Καβάλα (91-39).

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι θα διατηρήσουν το προβάδισμα τους με την Καβάλα ύστερα από τρίποντο του Στεφανίδη να σημειώνει το 100-46 και τον Στράτο Περπέρογλου να πετυχαίνει το 102-46 για τον Ολυμπιακό στο 34ο λεπτό του αγώνα.

Ο Μαυροειδής με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 104-48, ενώ ο Περπέρογλου με 12 βολές έκανε το 105-48. Ο Γκράντι μείωσε σε 105-50, με τους "ερυθρόλευκους" ύστερα από δύο βολές του Κώστα Σλούκα να φτάνουν την διαφορά στους 57 πόντους (107-50).

Με αυτόν τον τρόπο οι Πειραιώτες θα φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 113-62 και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση με την Αναντόλου Εφές στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 67-26, 91-39, 113-62.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 2, Λο 12, Σπανούλης 5(1), Περπέρογλου 12(1), Σλούκας 6, Μαυροειδής 7, Πάουελ 11, Γκετσεβίτσιους 17(2), Πρίντεζης 14(1), Παπανικολάου 18(2), Μάντζαρης, Κατσίβελης 9(1).

Καβάλα (Γαλάνης): Πάνος 3, Μανωλόπουλος 13(3), Στυλιανού, Στεφανίδης 5(1), Γκράντι 10(1), Βελισσαρίου 3, Μίτροβιτς 8, Γκαγκαλούδης 9(1), Κρστέβσκι 4, Κόλεμαν 7, Ίλιεφ.