ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 83-76

SONY DSC
SONY DSC SONY DSC

Στο "ριμέικ" του τελικού της Ευρωλίγκας, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 83-76 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την πρεμιέρα του τουρνουά του Κάλιαρι, παίζοντας πολύ καλά κατά διαστήματα

Στην πρεμιέρα του τουρνουά του Κάλιαρι, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας την οποία νίκησε με σκορ 83-76, αποδίδοντας καλό μπάσκετ κατά διαστήματα.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξαν με όρεξη σε άμυνα και επίθεση, δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία στο παιχνίδι τους. Η ΤΣΣΚΑ έπαιξε με πολλές απουσίες, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Κρστιτς, Τεόντοσιτς και Έρτσεγκ.

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Άντιτς, Χάινς, Περπέρογλου.

Ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία στο σκοράρισμα από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα και είχε τον έλεγχο κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Μάλιστα, προηγήθηκε με 24-17 στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +9 (28-19), παίζοντας στο τελευταίο τρίλεπτο πολύ καλή άμυνα.

Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν και πολύ καλοί στην επίθεση τους, παίρνοντας πόντους από αρκετούς παίκτες. Στο 12' ο Περπέρογλου έστειλε τη διαφορά στο +13 (32-19), πριν τελικά η ΤΣΣΚΑ βρει λύσεις με τα συνεχόμενα τρίποντα του Ουίμς, μειώνοντας σε 32-28.

Με τον Χάινς να είναι εξαιρετικός και τους Πρίντεζη, Παπανικολάου εύστοχους στις βολές, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 40-34, ενώ στο ημίχρονο έφυγε για τα αποδυτήρια στο +3 (40-37).

Στη γ' περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και με επιμέρους 7-2, ξέφυγε με 52-46. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν καθοριστικός σε οργάνωση και εκτέλεση, όμως ο Τζάκσον έδινε λύσεις στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και μείωσε στο καλάθι (56-54).

Μία τρίποντη βόμβα από τον Πέρο Άντιτς έγραψε το 64-58 κι έδωσε αέρα 6 πόντων στον Ολυμπιακό, που είχε κάποια αμυντικά προβλήματα και κυρίως στο μαρκάρισμα του Σόνι Ουίμς. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με δύο βολές από τον Γκετσεβίτσιους που έκαναν το σκορ 66-60.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα εξακολούθησαν να έχουν τον έλεγχο και ο Περπέρογλου μετά από ασίστ του Ντόρσεϊ έγραψε το 72-62 με τρίποντο, ενώ ο Αμερικανός κάρφωσε κι έστειλε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 (74-62). Οι Ρώσοι απάντησαν με τους Μίτσοφ και Ουίμς και πλησίασαν στους (76-71), ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας έπαιζε με τους αναπληρωματικούς του παίκτες.

Ο Ουίμς που είχε φτάσει τους 26 πόντους, μείωσε σε 77-73, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με εύστοχες βολές του Σλούκα (79-73). Οι "ερυθρόλευκοι" κράτησαν τη νίκη στο τέλος και ο φωτεινός πίνακας έγραψε 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 40-37, 66-60, 83-76

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Σπανούλης 19, Άντιτς 12, Χάινς 11, Ντόρσεϊ 8, Πρίντεζης 8, Γκετσεβίτσιους 8, Περπέρογλου 6, Παπανικολάου 7, Σλούκας 4