ΚΑΒΑΛΑ

ΟΚΚ Μπέογκραντ-Καβάλα 85-76

Καβάλα μπάσκετ

Η Καβάλα παρά τις απουσίες επτά παικτών της αντιστάθηκε σθεναρά αλλά στο τέλος ηττήθηκε στο Βελιγράδι από την ΟΚΚ Μπέογκραντ με 85-76 για τη Βαλκανική Λίγκα

Κορυφαίοι για την Καβάλα που έβγαλε το παιχνίδι με έξι παίκτες ήταν οι Καλαμπάκας και Αράπης και τους ακολούθησε ο Κρστέφσκι.

Στο παιχνίδι η Καβάλα αντέδρασε στο τρίποντο του Σουτούλοβιτς και με τον Αράπη προηγήθηκε λίγο μετά το 4΄ με 5-17 και με νταμπλ σκορ 13-26 λίγο πριν το 9΄ για να μειώσει η ομάδα του Βελιγραδίου στο 18-26 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι μπήκανε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να προηγηθούνε με 36-34 με το τρίποντο του Σουτούλοβιτς στο 15΄ και να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 45-41 με νέο τρίποντο τη φορά αυτή από τον Πάβλοβιτς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Καβάλα ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να ισοφαρίσει και να προηγηθεί και πάλι στο 15΄ με δύο συνεχόμενα καλάθια του Καλαμπάκα με 52-54, να ξεφύγει με τέσσερις πόντους με το νέο καλάθι του Κρστέφσκι και να ισοφαρίσει στο τέλος του με το τρίποντο του Αράπη σε 60-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και ειδικά στο τέλος του οι δυνάμεις φάνηκε να προδίδουνε τους έξι παίκτες της Καβάλας που αγωνίστηκε με την ΟΚΚ Μπέογκραντ να κάνει το 67-71 με τον Ίλιεφ στο 35΄ σε 77-71 στο 37΄ με τον Πάβλοβιτς και ουσιαστικά να τελειώνει την υπόθεση νίκη με το τελικό 85-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 45-41, 60-60, 85-76

ΟΚΚ Μπέογκραντ (Γέκοβιτς): Νέσοβιτς 12, Κνέζεβιτς 9(1), Μάλιτζαν 5, Γιέφτιτς 9, Μαρίνκοβιτς 2, Σουτούλοβιτς 17(1), Ιβάνοβιτς 10(1), Μαξίμοβιτς 5(1), Ντιμιτρίεβιτς, Μούργκανιτς, Πάβλοβιτς 16(2τρ., 9ρ.).

Καβάλα (Μπιτζ­­άνης-Σχοινάκης): Αράπης 16(3/3β., 5/9διπ., 1/1τρ.), Καλαμπάκας 20(3/4β., 7/10διπ., 1/2τρ.), Πιεβάλιτσα 4, Βελισσαρίου 12(1), Κρστέφσκι 14(8ρ.), Ίλιεφ 10.