ΑΡΗΣ

Πρώτος στην Λευκάδα ο Άρης

Ο Άρης συνέχισε με νίκη στα παιχνίδια προετοιμασίας του για τη νέα αγωνιστική περίοδο, κερδίζοντας τον Απόλλωνα CARNA με 79-75, στο δεύτερο αγώνα του στο πλαίσιο του τουρνουά που διοργάνωσε η Δόξα Λευκάδας.

Ο Άρης κέρδισε τον Απόλλωνα CARNA με 79-75 στο δεύτερο αγώνα του στο πλαίσιο του τουρνουά που διοργάνωσε η Δόξα Λευκάδας συνεχίζοντας με νίκη στα παιχνίδια προετοιμασίας του για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος σε όλη τη διάρκειά του αλλά στο τέλος ο Τζερέλ ΜακΝιλ ήταν αυτός που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Άρη σημειώνοντας 8 πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο και μετέτρεψε μαζί με ένα τρίποντο του Γουάιτ το 68-72 σε 79-75.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 11-2. Στη συνέχεια οι Αχαιοί βρήκαν λύσεις στην επίθεση, κυρίως έξω από τα 6.75 (πέντε τρίποντα ως το 10’) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-24.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου και ο Απόλλων οδηγούσε με 26-31. Ο Απόλλων συνέχισε να είναι εύστοχος στα τρίποντα (συνολικά εννιά στο πρώτο μέρος) και το ημίχρονο έκλεισε στο 37-41

Οι Αχαιοί συνέχισαν να είναι εύστοχοι στα τρίποντα και έγραψαν το 39-47, όμως ο Άρης με μπροστάρη τον ΜακΝιλ απάντησε με σερί 10-0 και πέρασε με 49-47. Η μάχη συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο (57-57), η λήξη του οποίου βρήκε τον Άρη μπροστά με 61-59.

Η αναμέτρηση παρέμεινε αμφίρροπη. Ο Άρης προηγήθηκε με 68-65 στο 35’, αλλά ο Απόλλων απάντησε με σερί 0-7 (68-72). ΜακΝιλ και Γουάιτ μείωσαν σε 74-75 στα 55’’ για τη λήξη, ο ΜακΝιλ με καλάθι και φάουλ έγραψε το 77-75 και με 2/2 βολές στα 5’’ για τη λήξη το 79-75, χαρίζοντας τη νίκη στον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-41, 61-59, 79-75.

ΑΡΗΣ(Νίκου): Ξανθόπουλος 6, Δήμας, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς, Φλιώνης, Γουάιτ 21 (1), Γουότερς 9 (1), Δίπλαρος, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 8, Κοέν 3, Μούρτος 7, Σίμτσακ 1, ΜακΝιλ 17 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ CARNΑ (Παπαχατζής): Μέγιερ 13 (3), Γουντς 8, Βεργίνης 14 (2), Νιφόρας 6 (2), Πάλμπλαντ 22 (6), Αθανασούλας 8 (1), Ντάνκαν 4, Μαστρογιαννόπουλος, Μπαζίνας.