ΑΡΗΣ

Φιλική νίκη εν όψει ΑΕΚ

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για το παιχνίδι της Κυριακής με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, ο Άρης κέρδισε τους Μαχητές Δόξας Πεύκων με 83-60, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο "Nick Galis Hall".

Σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο "Nick Galis Hall" στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για το παιχνίδι της Κυριακής με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, ο Άρης κέρδισε τους Μαχητές Δόξας Πεύκων με 83-60.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν είχε στη διάθεσή του τον Κώστα Χαρίση που δεν έχει ξεπεράσει ακόμη το διάστρεμμά του στον αριστερό του αστράγαλο από την περασμένη Πέμπτη και παραμένει αμφίβολος.

Ακόμη ο τεχνικός του Άρη δεν ξεκίνησε στην πεντάδα τους Μουχάμεντ Πάσαλιτς, ΛαΜάρκους Ριντ που τις προηγούμενες μέρες αντιμετώπισαν πρόβλημα τραυματισμού.

Ο Άρης ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος, ειδικά στην άμυνα και έφτασε στη φιλική νίκη επί των Μαχητών έχοντας για πρώτο του σκόρερ με 20 πόντους τον Άντριου Νέιμικ.

Ο Άρης ήταν χαλαρός στην άμυνα στην πρώτη περίοδο και το 10’ βρήκε το σκορ στο 23-24. Οι "κιτρινόμαυροι" βελτιώθηκαν στα μετόπισθεν στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισαν το ημίχρονο στο 41-39. Ο Άρης δέχτηκε μόλις 21 πόντους στο δεύτερο μέρος, κάνοντας αρκετά κλεψίματα και βγάζοντας αιφνιδιασμούς. Με 8 πόντους του Πάσαλιτς έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 59-51 και στην τέταρτη περίοδο ανέβασε ακόμα περισσότερο τους ρυθμούς του, φτάνοντας στο τελικό 83-60.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 41-39, 59-51, 83-60.
Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 8(2), Δήμας, Ριντ 6, Τόμας 6(2), Πουλιανίτης 2, Καραθανάσης 4, Βεζένκοφ 8, Νέιμικ 20, Μούρτος 13, Σίμτσακ 10, Αντεγκμπόγιε 6(2).
Μαχητές
(Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος Δ. 2, Ταρπάγκος, Μάρουσιτς 5(1), Ελευθεριάδης 13(2), Κελεσίδης 4, Στόλης 2, Γερομιχαλός Π. 20(1), Γράβας 8(1), Γκαμούρας, Θεοδωράκος 6, Απιδόπουλος Γ., Παπαβασιλείου, Βαρδής, Κολότσιος.