ΑΕΚ

Σε μπελάδες η ΑΕΚ, ηττήθηκε με 87-88 στο τέλος από την Στραμπούρ

ÁÅÊ - ÓÔÑÁÓÌÐÏÕÑÃÊ / CHAMPIONS LEAGUE BASKET (ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / EUROKINISSI)
ÁÅÊ - ÓÔÑÁÓÌÐÏÕÑÃÊ / CHAMPIONS LEAGUE BASKET (ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Σε ένα τρελό ματς, η ΑΕΚ απώλεσε διαφορά 11 πόντων από την Στρασμπούρ, ανέτρεψε διαφορά 8 πόντων σε 1 λεπτό,αλλά τελικά ηττήθηκε με 87-88 για την 12η αγωνιστική του Basketball Champions League. Μοιραίος ο Μπάρλοου. Δύσκολη – αλλά όχι αδύνατη – η πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ΑΕΚ πήγε να κάνει την ανατροπή της χρονιάς. Στο τέλος όμως απλώς... λύγισε. Σε ένα τρελό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ απώλεσε διαφορά 11 πόντων, βρέθηκε στο -8 με 1 1/2 λεπτό για το τέλος του αγώνα και στο τέλος είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Ο Κέλσι Μπάρλοου ωστόσο δίστασε υπό την πίεση του αντιπάλου του έκανε... άκυρο πήδημα και η νίκη κατέληξε στα χέρια της Στρασμπούρ με 87-88.

Για 22 λεπτά η ΑΕΚ τα έκανε όλα ιδανικά. Είχε τον έλεγχο του ματς, είχε επιβάλει το δικό της – αργό – τέμπο και όλα πήγαν καλά. Κάπου εκεί όμως η Στρασμπούρ πάτησε γκάζι, η “Ένωση” έκανε το λάθος να ακολουθήσει σε αυτό το τέμπο και το ματς... εκτραχύνθηκε. Αποτέλεσμα; Η Στρασμπούρ να πάρει μία σπουδαία νίκη με και να κάνει δύσκολη πλέον την υπόθεση-πρόκριση για την ΑΕΚ.

Μετά από αυτή την ήττα η ΑΕΚ έχει πλέον ρεκόρ 6-6 και βρίσκεται στην 6η θέση του ομίλου της, με την Στρασμπούρ να έχει ρεκόρ 7-5 και να υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία. Πολύ πιθανό ωστόσο είναι αύριο (24/1) να έχει το ίδιο ρεκόρ και η Βενέτσια που υποδέχεται την αδιάφορη Ολίμπια Λιουμπλιάνας. Κοινώς, η ΑΕΚ πλέον χρειάζεται σίγουρα δύο νίκες, αλλά και συνδυασμό αποτελεσμάτων στις δύο τελευταίες αγωνιστικές για να ελπίζει σε πρόκριση.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ξέφυγε γρήγορα με 10-5, με την Στρασμπούρ να ισοφαρίζει άμεσα όμως σε 11-11. Στην συνέχεια ωστόσο η “Ένωση” κατάφερε πάλι να πάρει ένα μικρό προβάδισμα με 17-13, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 23-18.

Στην δεύτερη περίοδο η Στρασμπούρ κατάφερε να πλησιάσει και να προηγηθεί (27-28). Γρήγορα ωστόσο η ΑΕΚ θα αντιδρούσε και χάρη σε ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 37-30, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενη με 42-35.

Η “Ένωση” ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 46-35. Κάπου εκεί ωστόσο ήταν που η Στρασμπούρ πάτησε γκάζι. Ανέβασε το τέμπο, η ΑΕΚ προσπάθησε να ακολουθήσει και το παιχνίδι πήρε... τρελό ρυθμό. Αυτό όμως συνέφερε ξεκάθαρα τους Γάλλους, οι οποίοι ροκάνισαν την διαφορά πριν προηγηθούν (57-58) και τελικά πάνε στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με βραχεία κεφαλή (63-64).

Στην τέταρτη περίοδο οι Γάλλοι μπήκαν στο παρκέ με την ψυχολογία με το μέρος τους και με δύο σερί τρίποντα του Λελούπ πέρασαν μπροστά με 65-70. Κι αν η ΑΕΚ πήγε να μαζέψει την διαφορά, ήρθαν 7 σερί πόντοι του Ίνγκλις να κάνουν το σκορ 69-77. Πλέον οι “κιτρινόμαυροι” βρισκόντουσαν σε θέση “κυνηγού”. Τα πράγματα ήταν δύσκολα, με τον Ντράγκαν Σάκοτα να περνάει σε θέση σέντερ τον Τζέιμς για να ανατρέψει την κατάσταση. Η Στρασμπούρ ειχε το πάνω χέρι και με 1 1/2 λεπτό για το τέλος ήταν μπροστά με 78-86.

Με την άμυνα να σφίγγει όμως και τους Τζέιμς και Γκριν να σκοράρουν συνεχώς, η ΑΕΚ μείωσε σε 85-86 και 87-88. Με 13 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα η Στρασμπούρ έκανε λάθος. Η τελευταία επίθεση ανήκε στην ΑΕΚ. Ο Γκριν πήγε μέχρι το καλάθι και κλείστηκε καλά. Πάσαρε στην περιφέρεια στον Μπάρλοου, αλλά υπό την πίεση του αντιπάλου του ο Αμερικανός φοβήθηκε να σουτάριε και ενώ είχε σηκωθεί στον αέρα άφησε την μπάλα στο παρκέ και χρεώθηκε με παράβαση με 4 δέκατα του δευτερολέπτου να μένουν για το τέλος του αγώνα. Το παιχνίδι είχε κριθεί παρά την προσπάθεια για το... θαύμα στο τέλος, όταν έπειτα από επιθετικό φάουλ της Στρασμπούρ η ΑΕΚ μία τελευταία ευκαιρία για τη νίκη, χωρίς να μπορέσει ποτέ να κάνει σουτ.

Ο MVP

Ο Ντι Μποστ ήταν ο άνθρωπος του αγώνα. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν αυτός που άλλαξε τα δεδομένα στην τρίτη περίοδο, σημειώνοντας 13 πόντους σε εκείνο το διάστημα, κρατώντας αρχικά κοντά στο σκορ την Στρασμπούρ πριν την βάλει μπροστά και της δώσει αυτοπεποίθηση. Τελικά ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 23 πόντους και 7 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Στρασμπούρ είχε 3/9 τρίποντα. Στο δεύτερο ημίχρονο είχε 8/14 τρίποντα και τελικά ολοκλήρωσε τον αγώνα με συνολικά 11/23 τρίποντα,... Αυτό το τρίποντο ξέσπασμα ήταν και που έκανε την διαφορά στο ματς, αφού έκτοτε, με το γήπεδο ανοιχτό, όλα ήταν πιο εύκολα στην επίθεση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Όταν ένα παιχνίδι κρίνεται στο σουτ, τότε εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Η ΑΕΚ μπήκε στον ρυθμό της Στρασμπούρ και το πλήρωσε. Ακόμα κι έτσι είχε όμως μία ευκαιρία για τη νίκη με τον Μπάρλοου, την οποία και έχασε.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 2.500 θεατές βρέθηκαν στο γήπεδο

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αντεμίρ Ζουράποβιτς (Βοσνία), Φερνάντο Καλατράβα (Ισπανία), Βέντισλαβ Βελίκοβ (Βουλγαρία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 42-35, 63-64, 87-88

ΑΕΚ (Σάκοτα):Τζέιμς 21 (5/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριν 11 (7 ασίστ), Χάρις 5 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 16 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος, Άτιτς, Λαρεντζάκης 12 (2), Μπάρλοου 6 (6/6 βολές), Μαυροειδής 9, Καββαδάς 2

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Ίνγκλις 15 (1), Μποστ 23 (6/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Ράιτ 7 (3/10 σουτ), Άτκινς 12 (1), Λαμπεϊρί 3, Λελούπ 11 (3), Λόγκαν 13 (3), Μπιλάν 4.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 16/36 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 34/38 βολές, 39 ριμπάουντ (25+14), 16 ασίστ, 13 λάθη, 2 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Στρασμπούρ: 22/38 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 11/18 βολές, 24 ριμπάουντ (17+7), 22 ασίστ, 8 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τα Τρίκαλα στις 27 Ιανουαρίου για την 14η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Την ίδια μέρα η Στρασμπούρ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Τουλόν για την 18η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.