ΑΕΚ

Απίστευτο ματς, απίστευτη ΑΕΚ

Η ΑΕΚ άλωσε την έδρα της Βενέτσια (103-101), σε ένα... τρελό ματς-ψυχοβγάλτη που κρίθηκε με κάρφωμα του Ντελρόι Τζέιμς 2'' πριν από τη λήξη (VIDEO)!

Αυτά... δεν γίνονται. Ή μάλλον γίνονται μόνο στο μπάσκετ! Η ΑΕΚ έχανε επί 38 λεπτά στη Βενετία, στο τέλος του κανονικού αγώνα βρέθηκε... αγκαλιά με τη νίκη, απώλεσε διαφορά έξι πόντων στα τελευταία δύο λεπτά της παράτασης, αλλά στο τέλος κατάφερε να νικήσει μέσα στην Ιταλία τη Βενέτσια 103-101 χάρις σε κάρφωμα του Ντελρόι Τζέιμς 2'' πριν από τη λήξη! Ήταν το πιο παράδοξο φινάλε που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια σε αγώνα ελληνικής ομάδας στην Ευρώπη.

Το φινάλε θα μπορούσε να είναι μάλιστα ακόμα πιο τρελό (και δυσάρεστο συνάμα), εάν έμπαινε και το τρίποντο που εκτόξευσε από απόσταση 18 μέτρων ο Ντομινικ Τζόνσον στην εκπνοή. Η μπάλα όμως χτύπησε στο μπροστινό μέρος της στεφάνης και έφυγε πάνω από το ταμπλό... Ναι, η τύχη ήταν αυτή τη φορά με την πλευρά της "Ένωσης", η οποία έχανε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, αλλά κατάφερε να προηγηθεί 1'14'' πριν από τη λήξη του κανονικού αγώνα (77-79) για πρώτη φορά από το 17' (32-34). Η "Ενωση" προηγήθηκε ακόμα και με +3 στα 12,6'' (82-85). Από εκεί και πέρα όμως το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά. Ναι, 12,6'' πριν από τη λήξη...

Όλα ξεκίνησαν από το αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης στα 9,5''. Ο Ντόμινικ Τζόνσον ευστόχησε σε δύο βολές (84-85) και στην επόμενη επίθεση ο Όρελικ άρπαξε το επιθετικό ριμπάουντ μετά το άστοχο τρίποντο του Αμερικανού. Ο Λιθουανός κέρδισε φάουλ 0,9'' πριν από το τέλος αλλά αστόχησε στην πρώτη βολή, έβαλε τη δεύτερη και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Την τέταρτη παράταση της Βενέτσια μετά τις τρεις που έπαιξε στον αγώνα της πρεμιέρας με τη Μπάνβιτ!

Το θρίλερ στη Βενετία είχε βέβαια και συνέχεια... Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 43' με 93-87 χάρις σε διαδοχικά τρίποντα των Σάκοτα, Γκριν, αλλά λίγο έλειψε να τα κάνει πάλι θάλασσα στο φινάλε. Ο Αμερικανος διαμόρφωσε το σκορ σε 92-97 με λέι-απ, αλλά η Βενέτσια ισοφάρισε εκ νέου, πριν βάλει πάλι ο Γκριν μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ στα 17'' με λέι-απ (99-101). Δεν έφτανε όμως. Στη συνέχεια ο Τζόνσον ισοφάρισε με -απροσδόκητα εύκολο- κάρφωμα στα 8,3'' (101-101) και στην τελευταία φάση ο Ντελρόι Τζέιμς εκμεταλλεύτηκε το διάδρομο που του έδωσε η ιταλική άμυνα, καρφώνοντας μπροστά στον Μπράμο! Αυτή τη φορά, ούτε το σουτ-προσευχή του Τζόνσον μπορούσε να σώσει την ιταλική ομάδα.

Ο MVP: Ο Μάικ Γκριν ήταν κακός επί ένα ημίχρονο, στο δεύτερο όμως ήταν ο υπεύθυνος για το comeback της ΑΕΚ. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε τους 18 από τους 23 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση, έχοντας ακόμα 9/11 βολές, 6/14 σουτ, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 28'11''. Επίσης, πέτυχε το ένα κρίσιμο σουτ μετά το άλλο, συμπεριλαμβανομένων και 6/6 καθοριστικών βολών.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Οι δύο ομάδες έπαιξαν στο "κόκκινο" επί 45 λεπτά. Επιχείρησαν μαζί 146 σουτ και έκαναν όλα κι όλα 17 λάθη (9 η Βενέτσια και 8 η ΑΕΚ). Αξιοσημείωτος αριθμός για έναν αγώνα με τόση ένταση, κατά τη διάρκεια του οποίου καμία ομάδα δεν κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά μεγαλύτερη από επτά πόντους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ: Στην κακή αμυντική αντίδραση της Βενέτσια μετά το κάρφωμα του Τζόνσον που έκανε το σκορ 101-101 στα 8,2''. Οι Ιταλοί πίεσαν δίχως λόγο και αιτία σε όλο το γήπεδο, αφήνοντας στον Ντελρόι Τζέιμς το διάδρομο στο transition ώστε να καρφώσει με 2'' να απομένουν και να γράψει το τελικό 101-103.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Γεμάτο ήταν το "Παλασπόρτ Ταλιέρτσιο" από 3.500 θεατές. Μεταξύ αυτών ήταν μάλιστα και περίπου 200 οπαδοί της "Ένωσης".

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπούλτο (Ισπανία), Αουνκρόγκερς (Λετονία), Ομπράντοβιτς (Βοσνία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 38-34, 64-60, 85-85 (κ.α.), 101-103

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 8, Πέριτς 19 (7 ριμπάουντ), Τζόνσον 20, Μπράμος 10 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Ντε Νικολάο, Τζένκινς 4, Ορελικ 25 (10 ριμπάουντ), Μπόλπιν, Μπιλίγκα 6 (7 ριμπάουντ), Γουάτ 9 (7 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 4, Γκριν 23 (6/14 σουτ, 9/11 βολές), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15, Ατιτς 4, Λαρεντζάκης 14, Μπάρλοου 13 (5/17 σουτ, 3 κλεψίματα), Μαυροειδής 18 (8/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σι.

Ομαδικά στατιστικά Βενέτσια: 23/37 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 22/29 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 9 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά ΑΕΚ: 29/51 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 21/30 βολές, 44 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 18 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες της ΑΕΚ: Την επόμενη Τρίτη (24/10) η "Ένωση" θα υποδεχτεί την τουρκική Μπάνβιτ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Basketball Champions League. Προηγείται βέβαια η αναμέτρηση του Σαββάτου (21/10) με το Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

(photo credits: championsleague.basketball)