FIBA WORLD CUP

Τα... tips του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Το Παγκόσμιο Κύπελλο αρχίζει! Διαβάστε στατιστικά ρεκόρ, τους πρώτους σκόρερ, τις μεγαλύτερες διαφορές, αλλά και τους ψηλότερους, νεότερους, μεγαλύτερος αθλητές στην ιστορία της διοργάνωσης...

Το Παγκόσμιο Κύπελλο αρχίζει σε λίγες ημέρες και 24 ομάδες θα μπουν στην... αρένα, δίνοντας τον καλύτερου τους εαυτό, ώστε να φτάσουν όσο πιο μακριά γίνεται. Αποτέλεσμα της προσπάθειας είναι ορισμένα ρεκόρ, τα οποία δύσκολα μπορεί να φτάσουν.

Το Sport24.gr σας παρουσιάζει τα ρεκόρ, τα μεγαλύτερα σκορ, τους πρώτους σκόρερ, τους νεότερους, μεγαλύτερους, ψηλότερους και πιο κοντούς αθλητές που έχουν πάρει μέρος στη διοργάνωση από το 1950 μέχρι σήμερα.

Το μεγαλύτερο σκορ κρατάει από το 1978 στην αναμέτρηση της Βραζιλίας με αντίπαλο την Κίνα. Οι Βραζιλιάνοι είχαν κερδίσει με 154-97, σε ένα ματς όπου μπήκαν 251 πόντοι! Στην αντίπερα όχθη οι λιγότεροι πόντοι έχουν μπει στο πρώτο τουρνουά, εκείνο του 1050, όταν η Βραζιλία επικράτησε της Αιγύπτου με 38-19. Μπήκαν, δηλαδή 57 πόντοι.

Το επόμενο ρεκόρ ανήκει στην Ελλάδα, αφού είμαστε η ομάδα που σε δικό της παιχνίδι έχει σημειωθεί το μεγαλύτερο σκορ σε ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο παιχνίδι με τη Νότια Κορέα στο ημίχρονο του αγώνα μπήκαν 100 πόντοι. Το χαμηλότερο σκορ για ημίχρονο από την άλλη είναι σε αγώνα μεταξύ της Αιγύπτου και της Γαλλίας, με το σκορ να είναι στο 10-9.

Από εκεί και πέρα, η μεγαλύτερη διαφορά έχει γίνει σε αγώνα μεταξύ της Σοβιετικής Ένωσης και της Κεντρικής Αφρικής. Οι Σοβιετικοί είχαν επικρατήσει με διαφορά 92 πόντων (140-48). Ακολουθούν οι πρώτοι σκόρερ, με τον Οσκάρ Σμιντ να είναι ο πρώτος αθροιστικά σε πόντους, καθώς έχει πετύχει συνολικά 916, παίζοντας σε 35 παιχνίδια. Όσον αφορά, πάντως τον πρώτο σκόρερ ανά μέσο όρο, ο Νίκος Γκάλης έχει 33,7 ανά αγώνα.

Τους περισσότερους πόντους σε ένα ματς έχει πετύχει ο Χάε Χουρ, ο οποίος απέναντι στην Αίγυπτο το 1990 έχει βάλει 62 πόντους. Ο ψηλότερος παίκτης είναι ο Μινγκ Γιάο που στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2002 κοίταζε τους υπόλοιπους από τα 2μ.26 εκατοστά. Ο πιο κοντός ήταν ο Ταϊρόν Μπόγκες με ύψος 1μ.59. Ο μεγαλύτερος σε ηλικία ο Χοσέ Πικουλίν Ορτίθ που πήρε μέρος σε Παγκόσμιο Κύπελλο στην ηλικία των 38 ετών, ενώ όσον αφορά τους μικρότερους που έχουν πάρει μέρος σε Παγκόσμιο είναι οι Μπαρτολομέο Ντίαζ και Τιάγκο Σπλίτερ σε ηλικία 17 ετών.