FIBA WORLD CUP

Εύκολα τις Φιλιππίνες η Αγκόλα

Λίγο πριν την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου (30/8-14/9) οι Φιλιππίνες γνώρισαν την ήττα από την Αγκόλα με 74-83. Τρομερό παιχνίδι από τον Αντρέι Μπλατς.

Οι Φιλιππίνες οκτώ ημέρες πριν το τζάμπολ του Παγκοσμίου Κυπέλλου (Ισπανία 30/8-14/9) φάνηκαν κατώτερες των περιστάσεων στο ματς με την Αγκόλα και ηττήθηκαν με 74-83.

Αν και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 17-17, οι πρωταθλητές Αφρικής με ένα σφιχτό παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε κεφάλι στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με την Αγκόλα στους +9 (43-34).

Η επανάληψη κινήθηκε στους ίδιους ρυθμούς με τους παίκτες του Πάουλο Μασέδο να συνεχίζουν την πίεση και να ανοίγουν την ψαλίδα του σκορ στους +14 (64-50).

Οι Φιλιππίνες δεν αντέδρασαν ούτε και στο τέταρτο δεκάλεπτο και το σκορ διαμορφώθηκε τελικά στο 83-74.

Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ήττα για την ασιατική χώρα (αντίπαλο της Εθνικής στο Μουντομπάσκετ). Παρά την απραξία της υπόλοιπης ομάδας, το αστέρι των Φιλιππίνων, Αντρέι Μπλατς, πραγματοποίησε έναν τρομερό αγώνα σκοράροντας 33π. και μαζεύοντας 17 ριμπ.. Σε αντίθεση με τους συμπαίκτες του ήταν ο μόνος που είχε διψήφιους πόντους.

Από την πλευρά της Αγκόλας κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Κιπριάνο με 29π. και ακολούθησε ο Μούρ με 14.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 43-34, 64-50, 83-74.