FIBA WORLD CUP

Ισπανία-Αργεντινή: 81-86

Σκόλα

Η Ισπανία δεν "εμφανίστηκε" στο γήπεδο κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους, η Αργεντινή είχε όρεξη και κάπως έτσι η "μπιανκοσελέστε" έφτασε σε διαφορά 21 πόντων. Οι παίκτες του Σκαριόλο όμως επανήλθαν, ισοφάρισαν στην τελευταία περίοδο και τελικά έχασαν στις λεπτομέρειες.

Η "μπιανκοσελέστε" κατέκτησε την πέμπτη θέση χάρη στο τελικό 86-81 ενώ οι Ισπανοί έμειναν έκτοι, σε μία διοργάνωση που δεν είχαν τη βοήθεια των δύο καλύτερών τους παικτών Γκασόλ και Καλδερόν.

Από το ξεκίνημα του ματς η Αργεντινή έδειξε τις διαθέσεις της. Οι παίκτες του Χερνάντεθ ήταν ορεξάτοι σε αντίθεση με τους Ισπανούς και με τον Ντελφίνο σε ρόλο εκτελεστή, κατάφεραν στο πεντάλεπτο να προηγηθούν με 17-10. Οι τυπικά γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν αλλά η διαφορά δεν έπεσε ως το τέλος του δεκαλέπτου (23-16).

Τα πράγματα χειροτέρεψαν για την ομάδα του Σκαριόλο στη δεύτερη περίοδο, αφού πήρε... μπροστά και ο Λούις Σκόλα με αποτέλεσμα το προβάδισμα της "μπιανκοσελέστε" να φτάσει γρήγορα σε διψήφια επίπεδα (29-19). Όταν ξαναπήρε τη σκυτάλη ο Ντελφίνο που ήταν ασταμάτητος, η Αργεντινή έφτασε στο +16 (42-26) και παρά τις προσπάθειες του Ρούντι, το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 49-32.

Παρά το γεγονός ότι η διαφορά άγγιξε τους 21 πόντους με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι Ισπανοί βρήκαν το κουράγιο να επιστρέψουν στο ματς. Έχοντας ως πρωτοστάτες τους Φερνέντεθ και Σαν Εμετέριο επέστρεψαν στο ματς με το εντυπωσιακό σερί 20-4 κατάφεραν να οδηγήσουν την ομάδα τους σε απόσταση αναπνοής (65-62) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η ολική επαναφορά της Ισπανίας διακόπηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο από τον Λούις Σκόλα που με προσωπικά καλάθια έφερε ξανά στο +8 την ομάδα του (70-62 και 72-64). Οι Ισπανοί όμως επανήλθαν και με τους ΡΟύντι και Γκασόλ να πρωταγωνιστούν κατάφεραν 2' και 11'' πριν το τέλος να ισοφαρίσουν σε 80-80, για πρώτη φορά στο ματς.

Παρόλα αυτά η Αργεντινή στάθηκε στο ύψος της. Ο Σκόλα έκανε το 82-80 και 40'' πριν τη λήξη ο Γκασόλ μείωσε με μία βολή σε 82-81. Στην επόμενη επίθεση όμως, ο Πριτζόνι με τρίποντο έκανε το 85-81 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν για την Ισπανία αφού ο Γκαρμπαχόσα έχασε το τρίποντο που θα μείωνε σε 85-84. Το τελικό 86-81 που έδωσε την πέμπτη θέση στην Αργεντινή διαμόρφωσε με μία βολή ο Πριτζόνι.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-49, 65-62, 86-81

Ισπανία (Σκαριόλο): Γκαρμπαχόσα 3 (1), Γκασόλ 16, Φερνάντεθ 31 (5), Ναβάρο 2, Ρούμπιο 3, Σαν Εμετέριο 6, Βάσκεθ 7, Μουμπρού, Λόπεθ, Ρέγες 6, Γιουλ 7 (1)

Αργεντινή (Χερνάντεθ): Σκόλα 22, Γιάσεν 3 (1), Ομπέρτο 10, Ντελφίνο 27 (6), Πριτζόνι 17 (3), Γκουτιέρεζ 6 (2), Κουιντέρος, Μάτα