ΙΤΑΛΙΑ

Σούπερ Καντού, διέλυσε την Αρμάνι Μιλάνο

Μία ήττα με διαφορά 25 πόντων περίμενε την Αρμάνι Μιλάνο στην έξοδο της στο Καντού, καθώς η τοπική ομάδα νίκησε με σκορ 79-54

"Φαρμάκι" κέρασε η Καντού την Αρμάνι Μιλάνο για... χριστουγεννιάτικο μποναμά! Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι βρήκε σε άσχημη μέρα την Ολίμπια και δεν την λυπήθηκε, νικώντας την με σκορ 79-54 στο παιχνίδι που άνοιξε την 12η αγωνιστική της ιταλικής λίγκας.

Το "υπερσύνολο" του Σέρτζιο Σκαριόλο από την άλλη, δεν κατάφερε σε τίποτα να θυμίσει την ομάδα που πήρε το διπλό μέσα στην Χάλα Πιονίρ την προηγούμενη εβδομάδα και υπέστη βαριά ήττα.

Σε πολύ κακή μέρα βρέθηκε ο Αντώνης Φώτσης ο οποίος είχε 0/5 σουτ σε 16 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης πέτυχε 5 πόντους σε 13 λεπτά συμμετοχής.

Ακόμα και ο Μαλίκ Χέρστον που τελείωσε το ματς με 13 πόντους, είχε απελπιστικά ποσοστά με 4/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Είναι δε χαρακτηριστικό ότι όλοι πολλοί από τους παίκτες της Αρμάνι είχαν αρνητικό πρόσημο στην αξιολόγησή τους.

Στα του αγώνα, η Καντού προηγήθηκε με 27-12 στο τέλος του δεκαλέπτου, ενώ στο ημίχρονο ήδη προηγούνταν με 43-19.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-19, 59-36, 79-54

Καντού (Τρινκέρι): Μίκοφ 13(2), Μαρκοϊσβίλι 17(2), Λέουνεν 14(1), Μαρκονάτο 4, Ματζαρίνο 11(3), Τζανέλα 7(2), Σερμαντίνι 10, Τσιντσιαρίνι, Μπαζίλε 3(1).

Αρμάνι Μιλάνο (Σκαριόλο): Τζακέτι 8(2), Μαντσινέλι 10, Χέρστον 13, Φώτσης, Κουκ 7(1), Νίκολας 1, Ρόκα 1, Μπουρούσης 5, Μέλι, Τζεντίλε 5(1), Ραντόσεβιτς 4.