ΙΤΑΛΙΑ

Νίκη στο ντέρμπι και... Παναθηναϊκός

Λίγες ημέρες πριν το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, η Αρμάνι Μιλάνο κέρδισε τη Σάσαρι (112-111) στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Όσο η επίθεση κάνει καλά τη δουλειά της, η Αρμάνι Μιλάνο κερδίζει. Και εύκολα. Αυτό συνέβη (και) απόψε (7/12), μιας και η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν ασταμάτητη απέναντι στη Σάσαρι. Παρά το γεγονός μάλιστα, πως αγωνιζόταν εκτός έδρας, πήρε τη νίκη με 112-111, στο παιχνίδι που οι άμυνες... απουσίαζαν.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισαν πιο άνετα απ ότι δείχνει το τελικό +1, αφού η διαφορά έπεσε στο τελευταίο λεπτό με συνεχόμενα τρίποντα της Σάσαρι.

Για την Αρμάνι Μιλάνο, πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο και καλύτερο τον ΜαρΣον Μπρουκς (25 πόντοι με 7/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 2/4 βολές). Συνολικά οι νικητές είχαν 27/34 δίποντα (79.4%) και 14/25 τρίποντα (56%).

Όσο για τη Σάσαρι; Η ομάδα του Ρομέο Σακέτι είχε ελαφρώς... χειρότερα ποσοστά σε δίποντα (21/36 - 58.3%) και τρίποντα (16/33 - 48.5%) που δεν της επέτρεψαν να πάρει τη νίκη. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρακίμ Σάντερς, που πέτυχε 32 πόντους.