ΙΤΑΛΙΑ

Καρδιοχτύπησε η Σιένα

Η Σιένα αν και τα "χρειάστηκε" πέρασε νικηφόρα από την Μπιέλα νικώντας με σκορ 70-67 και απέφυγε την δεύτερη ήττα της στη Σέριε Α. Διαβάστε τι έκανε ο Ζήσης

Αήττητη πέρασε η Σιένα από τη Μπιέλα η οποία δυσκόλεψε την πρωταθλήτρια Ιταλίας αλλά δεν την υποχρέωσε σε ήττα. Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι επιβλήθηκε 70-67 και πέτυχε την 3η της νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Νίκος Ζήσης ήταν πολύ καλός και σε 15 λεπτά συμμετοχής είχε 10 πόντους με 5/6 βολές, 1/2 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενώ μάζεψε και τέσσερα ριμπάουντ. Με 19 πόντους τελείωσε το ματς ο ΜακΚάλεμπ.

Από την άλλη, η Βίρτους Μπολόνα νίκησε στις λεπτομέρειες με 80-78 την Κρεμόνα, ενώ η Ρόμα ηττήθηκε από τη Βαρέζε μέσα στην έδρα της. Ήττα -σοκ υπέστη η Μοντεγκρανάρο που έχασε 72-62 από την νεοφώτιστη στην κατηγορία Βενέτσια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής: Καντού- Σκαβολίνι 66-71, Μπολόνια-Κρεμόνα 80-78, Βίρτους Ρόμα-Βαρέζε 74-76, Καζέρτα-Μονφεράτο 67-52, Μπιέλα-Σιένα 67-70, Τέραμο-Αβελίνο 57-71, Βενέτσια-Μοντεγκρανάρο 72-62.