ΙΤΑΛΙΑ

Ισοφάρισε σε 3-3 η Σιένα

Στο 3-3 πήγε και η σειρά ανάμεσα στη Σιένα και την Αρμάνι, μετά τη νίκη της πρώτης με σκορ 72-66 κι έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε 7ο παιχνίδι

Σε 7ο παιχνίδι θα λύσουν τις διαφορές τους και η Σιένα με την Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία, μετά τα ζευγάρια Σάσαρι-Καντού και Ρέτζιο Εμίλια-Ρόμα. Την Δευτέρα το βράδυ στο "Παλαέστρα", η Σιένα επικράτησε με σκορ 72-66 της Αρμάνι Μιλάνο και ισοφάρισε σε 3-3 τη σειρά.

Η Σιένα έμεινε ζωντανή κι έτσι την Τετάρτη, οι δύο ομάδες θα παίξουν και πάλι, αλλά αυτή τη φορά στο Μιλάνο.

Για ένα ακόμα παιχνίδι, ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν εξαιρετικός, καθώς τελείωσε με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ωστόσο η εμφάνισή του αυτή δεν ήταν αρκετή για την Αρμάνι Μιλάνο. Η Σιένα είχε τους Χάκετ και Μπράουν σε εξαιρετική βραδιά, με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Φορτσάτη μπήκε στο παρκέ η Αρμάνι Μιλάνο η οποία προηγήθηκε με 14-7 μέσα στο "Παλαέστρα" με τον Μπουρούση να έχει πετύχει τους μισούς πόντους (7) για την ομάδα του. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι σταδιακά ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και προηγήθηκαν με 23-20 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχοντας πια τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έφυγαν για τα αποδυτήρια χτίζοντας διαφορά 13 πόντων (40-27).

Στην επανάληψη, πάντως, η Αρμάνι Μιλάνο ισορρόπησε το παιχνίδι και με τους Τζεντίλε, Μπουρούση να σηκώνουν το βάρος στην επίθεση, μείωσε σε 55-51 στο 30', ενώ τρία λεπτά αργότερα πλησίασε στον πόντο με τον Μέλι για το 57-56. Η Σιένα ξέφυγε με 68-60 στο τρίλεπτο πριν το τέλος και "σφράγισε" τη νίκη με δύο βολές του Χάκετ που έγραψε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 40-27, 55-51, 72-66

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 15(3), Χάκετ 18(1), Ρες 2, Μος 9(1), Καραρέτο 13(3), Όρτνερ 2, Ράσιτς 2, Κρίστμας, Σανικίτζε 4, Έζε 3, Κανγκούρ 4.

Αρμάνι Μιλάνο (Σκαριόλο): Χέρστον 11, Μπουρούσης 16(2), Λάνγκφορντ 5, Έρνεστ 4, Γκριν 6, Φώτσης 2, Τζεντίλε 18(2), Μπαζίλε, Μέλι 2, Ραντόσεβιτς 2.